Zasłużony dla Miasta Jeleniej Góry
W dniu wczorajszym, podczas uroczystej Sesji Rady Miejskiej Miasta Jeleniej Góry, pan Marcin Znamienkiewicz otrzymał z rąk Pana Prezydenta Jerzy Łużniak- Prezydent Miasta Jeleniej Góry oraz Przewodniczącego Rady Miejskiej pana Wojciech Chadży- Przewodniczący Rady Miejskiej Jeleniej Góry i radnej pani Aneta Kolendo odznaczenie „Zasłużony dla Miasta Jeleniej Góry”. Panu Marcinowi serdecznie gratulujemy, bardzo cieszymy się z tego odznaczenia i jesteśmy dumni. Radnym Rady Miejskiej Miasto Jelenia Góra dziękujemy za uznanie zasług naszego wspaniałego nauczyciela i artysty.
Egzamin badający uzdolnienia plastyczne dla kandydatów do Liceum Sztuk Plastycznych -2024
Egzamin badający uzdolnienia plastyczne dla kandydatów do Liceum Sztuk Plastycznych w Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych im. S. Wyspiańskiego w Jeleniej Góry który odbył się w dniu 14-06-2024. Lista kandydatów, którzy zdali egzamin sprawdzający uzdolnienia plastyczne: Barański Michał 24,5 Bojczuk Róża 25,75 Domański Adam 35 Franko Oliwia 29,25 Gniewek Jagoda 32,5 Jałocha Sandra 23,5 Kapała Nadia 31 Kodź Julia 33,5 Kozłowska Agata 37,5 Kroitor Vlada 32,25 Nowak Magdalena 29,5 Piasecka Lena 31,25 Piotrowska Maja 33,25 Piwowarska Patrycja 34,75 Roman Antonina 32,5 Seredyszyn Zofia 33,5 Wiśniewska Kinga 35,75 Wójcik Zofia 33 Zdunek Emilia 30
Ważne dla kandydatów do Liceum Sztuk Plastycznych!
Uwaga! Wnioski dla kandydatów do szkoły średniej o przyjęcie do Liceum Sztuk Plastycznych należy złożyć od 16 maja do 29 maja 2024 roku (inaczej niż w większości szkół). Wniosek należy wypełnić na stronie : https://dolnoslaskie.edu.com.pl/kandydat/app/access_locked.xhtml logując się przy pomocy numeru PESEL. Przypominamy również, że oprócz złożenia wniosku kandydat do Liceum Sztuk Plastycznych musi zaliczyć egzamin sprawdzający uzdolnienia plastyczne, który odbędzie się w dniu: 14 czerwca 2024 r. w godz. 10.00 – 15.00. Szczegóły w zakładce: Rekrutacja. Kandydatów zapraszamy również na zajęcia z rysunku i malarstwa przygotowujące do egzaminu, które odbędą się w dniu 17 maja 2024 w godz. 15.00 – 18.00. Zajęcia są bezpłatne. Należy zabrać blok A3, ołówki, gumkę, farby akrylowe lub plakatowe, pędzle, taśmę klejącą papierową.
Zapraszamy kandydatów do Liceum Sztuk Plastycznych na darmowe zajęcia.
Zapraszamy kandydatów do Liceum Sztuk Plastycznych na dzień otwartej szkoły oraz darmowe zajęcia z rysunku i malarstwa przygotowujące do egzaminu wstępnego do naszej szkoły. Najbliższe takie zajęcia odbędą się 20 kwietnia (sobota) 2024 roku w godzinach: 10.00 – 13.00 w naszych pracowniach artystycznych. Następne takie zajęcia odbędą się 17 maja 2024 w godz. 15.00 – 18.00. Zajęcia są darmowe, należy jednak przynieść ze sobą blok A3, ołówki miękkie, gumkę, taśmę papierową, farby plakatowe lub akrylowe, pędzle. Kandydaci będą rysować postać z natury (modela) oraz malować martwą naturę. Zapraszamy również rodziców lub opiekunów kandydatów do zobaczenia szkoły, pracowni i galerii oraz do rozmowy.
Spotkanie z Trustem – twórcą komiksów
W ramach spotkań z ciekawymi ludźmi w dniu 27 marca 2024 w auli szkolnej odbyło się spotkanie z „Trustem” – Przemysławem Truścińskim – wybitnym rysownikiem i twórcą komiksów. Autorem między innymi projektu Geralda do gry komputerowej „Wiedźmin”. Prelekcja cieszyła się wśród uczniów dużym zainteresowaniem. Miłośnicy komiksów mieli możliwość otrzymania odręcznych specjalnych rysunków autora wraz z jego autografem.
Zapraszamy kandydatów do „Plastyka” na bezpłatne zajęcia plastyczne
Zapraszamy kandydatów do „Plastyka” na bezpłatne zajęcia z rysunku i malarstwa przygotowujące do egzaminu wstępnego. Zajęcia odbędą się w szkole w dniu 22 marca 2024 roku w godz. 13.00 – 16.00 w pracowniach artystycznych. Proszę zabrać ze sobą blok rysunkowy A3, ołówki, gumkę, farby tempery lub akrylowe, pędzle, papierową taśmę klejącą. Egzamin badający uzdolnienia plastyczne odbędzie się 14 czerwca 2024 roku.
Nagrody dla naszych uczniów na spotkaniu noworocznym z prezydentem miasta.
16 stycznia w Teatrze im Cypriana Kamila Norwida odbyło się tradycyjne Spotkanie Noworoczne Prezydenta Jeleniej Góry Jerzego Łużniaka. Po części koncertowej w wykonaniu muzycznej gwiazdy – Marcina Wyrostka oraz później zespołu „Kruki i wrony” z I LO – „Żeroma” i wystąpieniu pana Prezydenta, zostały wręczone nagrody naszym uczniom w podziękowaniu za przygotowanie rzeźb jelonków, zdobiących teraz ulice naszego miasta. Uczniami i autorami ostatnich jelonkowych realizacji rzeźbiarskich są: Claudia Donajska, Patrycja Sobczyk, Jakub Wygnański, Martyna Grzesiak, Maja Przybylska, Wojciech Błaszczak. Nauczyciel rzeźby i kierownik artystyczny w Liceum Sztuk Plastycznych – Marcin Znamienkiewicz dostał gratulacje od pana Prezydenta za opiekę artystyczną nad projektem „Szlaku jelonków”. Zdjęcia zostały udostępnione przez: Jelonka.com
Erasmus maj 2023 – Hiszpania
9 uczniów Liceum Sztuk Plastycznych uczestniczyło w wielkiej przygodzie w Valladolid w Hiszpanii. Mowa o ponad miesięcznej mobilności w maju, w ramach programu Erasmus+. Przed wyjazdem każdy z nich uczestniczył w szkoleniu językowym i kulturowym, aby lepiej odnaleźć się w nowym środowisku. W ramach pobytu czekało na nich wiele atrakcji. Między innymi udział w: zajęciach z uczniami hiszpańskiej szkoły IES Ribera de Castilla, kursie języka hiszpańskiego, wycieczkach, czy festiwalu artystycznym. W trakcie pobytu każdy z nich przygotowywał projekt w j. angielskim, który później prezentował przed hiszpańskimi uczniami.
Uwaga! Kandydacie do „Plastyka”
UWAGA. Ważne. Proszę o rejestrację do 31 maja 2023 do godz. 15.00 i wybór naszej szkoły na stronie: https://dolnoslaskie.edu.com.pl/kandydat Jeżeli ktoś się spóźni proszę o kontakt z sekretariatem szkoły, gdyż system komputerowy prawdopodobnie będzie blokował wybór naszej szkoły. Egzamin odbywa się: 12 czerwca 2023 roku od godz. 10.00 do około godz. 15.00. Zadania na egzaminie wstępnym praktycznym: Rysunek – format A3 – postać siedząca, (czas pracy 55 minut), malarstwo – martwa natura ( kolorowe elementy składowe np. butelka, dzbanek, jabłko, draperia – czyli materiały tekstylne) – format A3 (czas pracy 55 minut) i kompozycja rzeźbiarska z papieru z wyobraźni na zadany temat (czas pracy 40 minut) – cięcie, gięcie, rwanie i klejenie. Egzamin wstępny ustny: jest rozmową na tematy związane z różnymi dziedzinami sztuk plastycznych ( można wcześniej przygotować sobie i omówić na egzaminie twórczość ulubionego artysty, ulubionej epoki lub stylu, czy wydarzenia artystycznego). Kandydaci będą na tej rozmowie w towarzystwie innych kandydatów (zapraszamy po trzy osoby, chyba że ktoś życzy sobie indywidualnie) Proszę przynieść: blok A3 (najlepiej techniczny), ołówki, gumkę, farby wodne – tempery lub akryle ( najlepiej w tubkach), pędzle, nożyczki, klej, taśmę klejącą przezroczystą i papierową. Przypominam, że egzamin odbędzie się 12 czerwca (poniedziałek) 2023 o godz. 10.00 w pracowniach artystycznych naszej szkoły i potrwa do około godz.15.00. Na teren szkoły można wjechać od ul. Staszica od strony boiska szkolnego. Rodzicom możemy pokazać inne pracownie szkolne, galerię i odpowiedzieć na pytania związane z naszą szkołą. Proszę również składać podania do burs szkolnych: https://www.zspu.jgora.pl/ http://bursa1.jeleniagora.pl/ Do zobaczenia na egzaminie. Zero stresu i uśmiech na twarzy!
Ważne dla kandydatów do „PLASTYKA”!
UWAGA, WAŻNE! W elektronicznym systemie rekrutacji proszę zadeklarować wybór naszej szkoły do 31 maja 2023 roku do godz. 15.00. Jest to inaczej niż w innych szkołach. System po tym terminie zostanie zablokowany. Proszę dzwonić w razie problemów do sekretariatu szkoły. Egzamin wstępny do LSP badającego uzdolnienia plastyczne kandydatów odbędzie się 12 czerwca 2023 r. (poniedziałek) w godz. 10.00 – 15.00 w pracowniach artystycznych. W dniu 19 maja 2023 (piątek) w godz. 15.00-18.00 zapraszamy jeszcze na zajęcia przygotowawcze z rysunku i malarstwa dla kandydatów do Liceum Sztuk Plastycznych. Zajęcia są bezpłatne i odbywać się będą w pracowniach plastycznych naszej szkoły . Przygotowujemy w ten sposób kandydatów do obowiązujących w szkołach artystycznych egzaminów wstępnych. Prosimy o przyniesienie: ołówków, gumek, bloku A3, farb wodnych /akrylowe lub tempery/, pędzli. Prowadzimy również w tym czasie konsultacje i prezentujemy pracownie szkolne i galerię. Można przynieść swoje prace plastyczne.
Zajęcia przygotowujące do egzaminu dla kandydatów do „Plastyka”.
W dniu 19 maja 2023 (piątek) w godz. 15.00-18.00 zapraszamy na zajęcia z rysunku i malarstwa dla kandydatów do Liceum Sztuk Plastycznych. Zajęcia są bezpłatne i odbywać się będą w pracowniach plastycznych naszej szkoły . Przygotowujemy w ten sposób kandydatów do obowiązujących w szkołach artystycznych egzaminów wstępnych. Prosimy o przyniesienie: ołówków, gumek, bloku A3, farb wodnych /akrylowe lub tempery/, pędzli. Prowadzimy również w tym czasie konsultacje i prezentujemy pracownie szkolne i galerię. Można przynieść swoje prace plastyczne. UWAGA, WAŻNE! W elektronicznym systemie rekrutacji proszę zadeklarować wybór naszej szkoły do 31 maja 2023 roku do godz. 15.00. Termin egzaminu wstępnego do LSP badającego uzdolnienia plastyczne kandydatów odbędzie się 12 czerwca 2023 r. (poniedziałek) w godz. 10.00 – 15.00 w pracowniach artystycznych.
Dla kandydatów do „Plastyka” – zajęcia z rysunku i malarstwa
W dniu 22 kwietnia 2023 (sobota) w godz. 10.00-13.00 zapraszamy na zajęcia z rysunku i malarstwa dla kandydatów do Liceum Sztuk Plastycznych. Zajęcia są bezpłatne i odbywać się będą w pracowniach plastycznych naszej szkoły . Przygotowujemy w ten sposób kandydatów do obowiązujących w szkołach artystycznych egzaminów wstępnych. Prosimy o przyniesienie: ołówków, gumek, bloku A3, farb wodnych /akrylowe lub tempery/, pędzli. Prowadzimy również w tym czasie konsultacje i prezentujemy pracownie szkolne i galerię. Można przynieść swoje prace plastyczne. Następne zajęcia dla kandydatów do „Plastyka” odbędą się 19.05.2023 w godz. 15.00 – 18.00. Zapraszamy. Termin egzaminu wstępnego do LSP badającego uzdolnienia plastyczne kandydatów odbędzie się 12 czerwca 2023 r. (poniedziałek) w godz. 10.00 – 15.00 w pracowniach artystycznych.
Zajęcia dla kandydatów do „Plastyka”
W dniu 24 marca 2023 w godz. 13.00 – 16. 00 zapraszamy na zajęcia z rysunku i malarstwa dla kandydatów do Liceum Sztuk Plastycznych. Zajęcia są bezpłatne i odbywać się będą w pracowniach plastycznych naszej szkoły . Przygotowujemy w ten sposób kandydatów do obowiązujących w szkołach artystycznych egzaminów wstępnych. Prosimy o przyniesienie: ołówków, gumek, bloku A3, farb wodnych /akrylowe lub tempery/, pędzli. Prowadzimy również w tym czasie konsultacje i prezentujemy pracownie szkolne i galerię. Następne zajęcia dla kandydatów do „Plastyka” odbędą się 22.04.2023 (sobota) w godz. 10.00-13.00 oraz 19.05.2023 w godz. 15.00 – 18.00. Zapraszamy. Termin egzaminu wstępnego do LSP badającego uzdolnienia plastyczne kandydatów odbędzie się 12 czerwca 2023 r. (poniedziałek) w godz. 10.00 – 15.00 w pracowniach artystycznych.
Rzeźbiarskie warsztaty wykonywania form piernikowych
W dniach 8 i 9 grudnia 2022 roku odbyły się w Muzeum Karkonoskim rzeźbiarskie warsztaty realizacji form do pierników. Uczniowie liceum sztuk plastycznych klas: 1, 2 i 3 z kierunku snycerstwa uczyli się wykonywać drewniane formy do pierników. Zajęcia prowadził miłośnik kultury piernikarskiej pan Tomasz Karamon. Uczniowie oprócz pracy przy formach mieli możliwość skosztowania pierników toruńskich i obejrzenia interesującej wystawy dotyczącej historii piernikarstwa.
„Mój obwód elektryczny”.
Dnia 31 maja 2022r. nastąpiło ogłoszenie wyników szkolnego konkursu z fizyki przygotowanego przez panią Zofię Młynek. Temat konkursu: „Mój obwód elektryczny”. Konkurs polegał na zrobieniu najciekawszego obwodu elektrycznego przez uczniów. Forma dowolna. Nagroda: za udział w konkursie ocena cząstkowa wagi 2 – 5. Za drugie i trzecie miejsce ocena cząstkowa 6 wagi 2. Za pierwsze miejsce ocena wyżej na koniec roku. Pochwała w dzienniku dla wszystkich, którzy wezmą udział w konkursie. Wzięły udział tylko trzy osoby z całej szkoły. 1 miejsce Wojciech Błaszczak – 1LSP 2 miejsce Hanna Stępkowska – 1F 3 miejsce Kamil Stępkowski – 1 R Gratuluję!
Zajęcia z rysunku i malarstwa dla kandydatów do „Plastyka”
W dniu 20 maja 2022 w godz. 15.00 – 17. 30 zapraszamy na zajęcia z rysunku i malarstwa dla kandydatów do Liceum Sztuk Plastycznych. Zajęcia są bezpłatne i odbywać się będą w pracowniach plastycznych naszej szkoły . Przygotowujemy w ten sposób kandydatów do obowiązujących w szkołach artystycznych egzaminów wstępnych. Prosimy o przyniesienie: ołówków, gumek, bloku A3, farb wodnych /akrylowe lub tempery/, pędzli. Prowadzimy również w tym czasie konsultacje i prezentujemy pracownie szkolne i galerię. Można również już składać do nas podanie o przystąpienie do egzaminu wstępnego : https://zsart.edu.pl/2022/05/12/podania-dla-kandydatow-lsp/
Rekrutacja
Drodzy kandydaci do szkól ponadpodstawowych, od 16 maja 2022 r. ruszyła rekrutacja do klas pierwszych. Nabór odbywa się drogą elektroniczną na stronie https://dolnoslaskie.edu.com.pl/kandydat/. Zapraszamy do zapoznania się z bogatą ofertą naszej szkoły. https://www.youtube.com/watch?v=G_SugXBwfyQ&t=29s
Zajęcia artystyczne dla kandydatów do „Plastyka”
Zapraszamy kandydatów do Liceum Sztuk Plastycznych w Jeleniej Górze na bezpłatne zajęcia z rysunku i malarstwa przygotowujące do egzaminu wstępnego. Zajęcia odbędą się w dniu 18 marca 2022 w godzinach: 13.00-15.00. Prosimy o przyniesienie na zajęcia: bloku A3, ołówków miękkich, gumki, farb akrylowych lub temperowych, pędzli. W tym dniu od godziny 9.00 też będą otwarte drzwi szkoły dla wszystkich zainteresowanych. Zaprezentujemy pracownie, sale, galerię i odpowiemy na wasze pytania dotyczące nauki w naszej szkole.
13.01.2022 Wywiadówka
Uwaga Rodzice!!! W dniu 13 stycznia br roku odbędzie się spotkanie z rodzicami podsumowujące wyniki nauki w pierwszym semestrze roku szkolnego 2021/2022. O godzinie 16.30 zapraszamy na spotkanie Rady Rodziców, które odbędzie się w auli szkolnej. O godzinie 17.30 zapraszamy wszystkich rodziców na spotkanie z wychowawcami klas. Harmonogram spotkań będzie wywieszony w holu szkoły. Na tę chwilę planujemy spotkania stacjonarne, chyba, że rząd wprowadzi obostrzenia wynikające z pandemii, wtedy będziemy organizować pracę on-line o czym zostaną Państwo powiadomieni przez wychowawców klas.
Spotkania rodziców z wychowawcami klas!
Uwaga, uwaga!!! 9 listopada br. zostały zaplanowane spotkania rodziców z wychowawcami klas. W związku z sytuacją pandemiczną spotkania te odbędą się on-line. Linki do spotkań zostaną przesłane do Państwa przez dziennik elektroniczny. Serdecznie zapraszamy.
Prezentacja realizacji dyplomowych naszych uczniów jeleniogórskiego „Plastyka” na Biennale wyróżnionych prac dyplomowych w Częstochowie
W Zespole Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie prezentowana była wystawa prac dyplomowych z dwóch ostatnich lat uczniów szkół plastycznych z południowo-zachodniej części Polski. Powstały one w trudnej, pandemicznej rzeczywistości, co pozwoliło młodym ludziom spojrzeć na otaczający świat z innej perspektywy. Na wystawie tej prezentowane były prace dyplomowe również i naszych uczniów. W prezentacji brały udział szkoły z makroregionu, czyli z województw: łódzkiego, śląskiego i dolnośląskiego. Prace prezentują wszystkie dziedziny sztuki, których specjalizacje są w danej szkole. Prace uczniów osiemnastu szkół z: Bielska-Białej, Cieszyna, Częstochowy, Dąbrowy Górniczej, Gliwic, Jeleniej Góry, Katowic, Łodzi, Nysy, Opola, Raciborza, Tarnowskich Gór, Tomaszowa Mazowieckiego, Wodzisławia Śląskiego, Wrocławia, Zabrza, Zduńskiej Woli, Żor przedstawione były w szkolnej galerii wystawienniczej, sali gimnastycznej i na korytarzach częstochowskiego „Plastyka”. Wszystkie prace można obejrzeć w galerii wirtualnej: http://plastyk.czest.pl/biennale-2021/ Prace prezentowane poniżej: LSP Jelenia Góra – Emil Podrez – 2021 „Possibile” LSP Jelenia Góra -Justyna Dżaman -2020 „Szczyt dna” LSP Jelenia Góra -Milena Karolczuk -2020 „Meduza” LSP Jelenia Góra -Paula Lis -2020 „Geometria” LSP Jelenia Góra -Weronika Soprych -2021 „Wertepy”
Konkurs Autoprezentacja
konkurs przedsiębiorczości regulamin 2021
Spotkanie Rady Rodziców
We wtorek 14 września o godzinie 17:30 w naszej szkole odbędzie się spotkanie Rady Rodziców.
Spotkanie z Rodzicami
W dniu 7 września odbędą się spotkania z rodzicami zgodnie z poniższym harmonogramem: Spotkanie z rodzicami klas I (aula) – 07.09.2021 r. godz. 17.00 (1LSP,1F) i 17.30 (1IM,1R) Spotkanie z rodzicami klas II w klasach z wychowawcami – 07.09.2021 r. godz. 17.00 Spotkanie z rodzicami klas III i IV w klasach z wychowawcami – 07.09.2021 r. godz. 18.00 Serdecznie zapraszamy.
Egzamin wstępny – uzupełniający
11 czerwca odbyły się egzaminy wstępne dla kandydatów do „Plastyka”. UWAGA! Jest jeszcze szansa dla osób, które nie wiedziały o egzaminie, nie mogły na nim być lub zmieniają preferencje wyboru szkoły. Z powodu sporego zainteresowania „Plastykiem” dniu 24 czerwca 2021 (czwartek) w godzinach 9.00 do 12.00 odbędzie się egzamin uzupełniający do naszej szkoły. Zasady będą takie same jak na wcześniejszym egzaminie ( zobacz regulamin i zasady). Prosimy osoby chętne do przystąpienia do egzaminu uzupełniającego o zgłoszenia na : rekrutacja.plastyk.jg@gmail.com
Lista kandydatów do Liceum Sztuk Plastycznych, którzy zaliczyli egzamin wstępny 2021.
Lista kandydatów do Liceum Sztuk Plastycznych, którzy zaliczyli egzamin wstępny w roku 2021 znajduje się w zakładce Liceum Sztuk Plastycznych / Rekrutacja lub dostępna jest poniżej: Lista kandydatów, którzy zaliczyli egzamin wstępny do Liceum Sztuk Plastycznych w Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Jeleniej Górze w dniu: 11 czerwca 2021 roku.
Egzamin wstępny do „Plastyka”
Zapraszamy kandydatów do Liceum Sztuk Plastycznych na egzamin wstępny 11 czerwca 2021 roku o godz. 10.00. Jesteśmy już po konsultacjach online i zajęciach „na żywo” w pracowniach. Po to realizowaliśmy te działania, aby przybliżyć wam specyfikę szkoły, przygotować was do egzaminu i żeby było mniej nerwów na egzaminach. Jeżeli kogoś nie było, to nic się nie stało. Nie ma już czasu przed egzaminami na następne zajęcia w naszych pracowniach, ale jeśli ktoś ma pytania i chciałby skorzystać jeszcze z indywidualnych konsultacji to proszę pisać na e-mail: rekrutacja.plastyk.jg@gmail.com Zadania na egzaminie wstępnym: Rysunek – format A3 – postać stojąca lub siedząca, (czas pracy 50 minut), malarstwo – martwa natura – format A3 (czas pracy 50 minut) i kompozycja rzeźbiarska z papieru (czas pracy 50 minut). Proszę przynieść: blok A3, ołówki lub węgiel, gumkę, farby wodne – tempery lub akryle, nożyczki, klej, taśmę klejącą przezroczystą. Przypominam, że egzamin odbędzie się 11 czerwca (piątek) 2021 o godz. 10.00 w pracowniach artystycznych naszej szkoły i potrwa do godz.13.00. Na teren szkoły można wjechać od ul. Staszica od strony boiska szkolnego. Kandydaci zaopatrzeni muszą być w maseczki, ale w trakcie pracy będą mogli je zdjąć. Będą zachowane odpowiednie warunki sanitarne. Rodzicom możemy pokazać inne pracownie szkolne, galerię i odpowiedzieć na pytania związane z naszą szkołą. UWAGA. Ważne. Proszę o rejestrację i wybór naszej szkoły na stronie: https://dolnoslaskie.edu.com.pl/kandydat koniecznie do 31 maja! Jeżeli ktoś się spóźni proszę o kontakt z sekretariatem szkoły, gdyż system komputerowy prawdopodobnie będzie blokował wybór naszej szkoły. Proszę również składać podania do burs szkolnych: https://www.zspu.jgora.pl/ http://bursa1.jeleniagora.pl/ Do zobaczenia na egzaminie. Zero stresu i uśmiech na twarzy!
Zajęcia w pracowniach i konsultacje dla kandydatów do „Plastyka”
Zapraszamy na konsultacje i zajęcia przygotowujące do egzaminu dla kandydatów do PLASTYKA w naszych pracowniach w dniu 21 maja 2021 – piątek od godz.13.00 do 15.00. Bezpiecznie i bezpłatnie! Czas trwania zajęć to 2 godziny. Pokażemy również pracownie i galerię szkolną. Należy przynieść ze sobą blok A3 i przybory do rysunku i malarstwa oraz maseczki. Prosimy o przesyłanie zgłoszeń na email: rekrutacja.plastyk.jg@gmail.com
Uwaga! Rekrutacja
Przypominamy, że na rok szkolny 2021/2022 do Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych prowadzona jest rekrutacja elektroniczna pod adresem https://dolnoslaskie.edu.com.pl/kandydat. Szczegółowe informacje dotyczące zasad postępowania rekrutacyjnego dostępne są na stronie internetowej Miasta Jeleniej Góry pod adresem:Rekrutacja do szkoły ponadpodstawowej. Firma VULCAN w dniu 13 maja 2021 r. o godzinie 17:00 zaprasza chętnych na webinar dotyczący procesu rekrutacji aby przybliżyć sam proces składania dokumentów. Więcej informacji pod adresem Akcja Rekrutacja – Elektroniczne nabory w trakcie pandemii 2021
UWAGA ÓSMOKLASIŚCI!
UWAGA ÓSMOKLASIŚCI! Czy nadal zastanawiacie się nad wyborem szkoły średniej? Zobaczcie, co oferuje Wam Zespół Szkół Rzemiosł Artystycznych!. Liceum Sztuk Plastycznych, a może Technikum? Pięć kierunków, same korzyści: Moda, Technologia Drewna, Informatyka, Reklama, Fotografia ! Zapraszamy do oglądania i rekrutacji :):):)
Dni otwarte
Początek wiosny kandydatom do szkół średnich kojarzy się z wyborem szkoły oraz kierunku nauczania. Rokrocznie częścią tego procesu jest uczestnictwo w Dniach Otwartych. To właśnie wtedy macie możliwość spotkania się z nami oraz swoimi starszymi kolegami i dowiedzenia się czegoś więcej o interesujących Was sprawach. Obecna sytuacja nie pozwala spotkać się Wami stacjonarnie – w murach Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych. Przenosimy zatem Drzwi Otwarte do świata online, bo mamy Wam dużo do pokazania i opowiedzenia! Dni Otwarte to doskonała okazja do zapoznania się z ofertą dydaktyczną naszej szkoły. Przygotowaliśmy dla Was wiele atrakcji, m.in. filmy o wybranych kierunkach (Reklama, Informatyk, Foto, Moda, Drzewiarz, Plastyk), wirtualny spacer po szkole, konsultacje z nauczycielami. W specjalnie przygotowanych „pokojach” dyżurować będą dla Was nasi pedagodzy. Ponieważ każdy kierunek kształcenia wymaga innych umiejętności, zaplanowaliśmy spotkania z przedstawicielami każdego z kierunków z naszej oferty dydaktycznej. Podczas takich spotkań dowiecie się, czego nauczymy Was na poszczególnych kierunkach, jak wyglądają praktyki zawodowe i staże pracy oraz w jakich zawodach możecie znaleźć zatrudnienie po skończonej nauce. Będzie to także znakomita okazja do skorzystania ze zdalnej korekty prac rysunkowych, malarskich czy fotograficznych. Harmonogram spotkań znajduje się poniżej. Na początek prezentujemy „wirtualny spacer po szkole” z krótką charakterystyką kierunków. Od poniedziałku zapraszamy na konsultacje online z nauczycielami – specjalistami w poszczególnych kierunkach kształcenia. Prosimy o zgłaszanie chęci uczestnictwa na promocja@zsart.edu.pl – wszystkie kierunki lub rekrutacja.plastyk.jg@gmail.com – do Plastyka: z podaniem imienia, nazwiska, wybranego kierunku oraz nr telefonu. Skontaktujemy się i podamy dokładne informacje o spotkaniu. Poniedziałek – Technik Technologii Drewna (start 15.30) https://drive.google.com/file/d/1zIzGsclOhahM1Rl7Ah5PJ7nUKG549KuO/view?usp=sharing – Film z Pracowni obróbki mechanicznej drewna https://drive.google.com/file/d/1QAAufNe-fE2IijRh20HMgv34l6IMnQpl/view?usp=sharing – Film z Pracowni obróbki mechanicznej drewna – kolejna odsłona https://drive.google.com/file/d/1xCvtUf7QHnwMypo0PUeF4QGzRn8QhBaK/view?usp=sharing – Film z Działu montażu i renowacji Wtorek – Technik Reklamy (start 15.30) https://drive.google.com/file/d/1kEaZi1XH2YWOisj3tWPlbP-xQ_9qsVhG/view?usp=sharing – „Tworzymy kubek reklamowy” – to tylko jeden z gadżetów wytwarzanych w Pracowni Reklamy Środa – Technik Przemysłu mody (start 15.30) https://drive.google.com/file/d/1iUK3ydk4JRXenOA3VX5p-KYIMf8W4qTb/view?usp=sharing – „Szycie na miarę” powstaje nowa torba w Pracowni Mody Czwartek – Technik Fotografii i Multimediów (start 15.30) https://www.youtube.com/watch?v=nmeHWcof7mw – Film prezentujący kierunek foto https://www.youtube.com/watch?v=wKusnw79Nfw – Film z Ciemni fotograficznej „Negatyw-pozytyw” https://drive.google.com/file/d/19iTzT0mUbRT80MrysKmDm9wn_r80tS-s/view?usp=sharing – „Cyfrowa edycja fotografii” tego uczymy na zajęciach Foto Piątek – Technik Informatyk (start 15.30) https://www.youtube.com/watch?v=6pF4Qaa8IbQ – Przygotowywanie pracowni do pracy po otrzymaniu nowych komputerów z projektu „Szkolimy zawodowo” https://drive.google.com/file/d/1wq3-ahZ5Yts_8RlgLe9xCnhhhaiKEPFb/view?usp=sharing – Film instruktarzowy ze składania komputera Piątek – Liceum Sztuk Plastycznych (start 17.30) https://www.youtube.com/watch?v=TzkRSf7QiRQ – Szkolna galeria sztuki cz. 1 – znajdziemy tu wystawy prac uczniów https://www.youtube.com/watch?v=qxwpeMX70Ds – Szkolna galeria sztuki cz. 2 https://www.youtube.com/watch?v=SfuPlCalhSQ – Szkolna galeria sztuki cz.3 https://www.youtube.com/watch?v=Kxp4RUF0U1E – Korytarz szkolny cz.1 w Plastyku, gdzie również są prezentowane prace uczniów https://www.youtube.com/watch?v=_NNLbRE4iXw – Korytarz szkolny cz.2 https://www.youtube.com/watch?v=zwtXaEPM73o – film prezentujący Aulę szkolną https://www.youtube.com/watch?v=ucYf4h3eRcU – Pracownia Rysunku i malarstwa https://www.youtube.com/watch?v=-p8WPNBNBtQ – Pracownia rzeźby https://www.youtube.com/watch?v=BajLgc2UvvM – Pracownia snycerstwa https://www.youtube.com/watch?v=DC_xh6x1hLY – Pracownia szkła artystycznego https://www.youtube.com/watch?v=sk8cTEvneX8 – Rysowanie na ekranie – prezentuje Kacper Rudnik uczeń 4 klasy
Dni otwarte w „Plastyku”
Zapraszamy na Wiosenne dni otwarte online w „Plastyku”. Na stronie szkoły, Facebooku i Instagramie dostępne będą zdjęcia i filmiki z naszej szkoły. Można w ten sposób odwiedzić pracownie, galerię, aulę, bibliotekę korytarze i inne ciekawe miejsca w naszej szkole. A ponadto w każdy piątek o godzinie 17.30 odbywają się konsultacje online dla kandydatów do „Plastyka”. Przygotujemy cię do egzaminu z rysunku, malarstwa i kompozycji rzeźbiarskiej. Odpowiemy na pytania. Wystarczy się zarejestrować na: rekrutacja.plastyk.jg@gmail.com i wysłać informacje- swoje imię, nazwisko, numer telefonu, parę zdjęć prac. My odezwiemy się do was i wyślemy link do konsultacji.
Dni otwarte!!!
W tym roku Dni Otwarte w naszej szkole będą miały zupełnie inny charakter. Tym razem będzie to formuła przystosowana do warunków z jakimi przyszło nam się zmierzyć – czas pandemii nie sprzyja osobistym odwiedzinom. Postaramy się jednak jak najlepiej pokazać Państwu to, czym się zajmujemy, w jakich kierunkach kształcimy i jak wygląda nasza szkoła. Rozpoczynamy w sobotę 20 marca „wirtualnym spacerem po szkole” a kolejne dni będą miały charakter „Indywidualnych konsultacji online”. Serdecznie zapraszamy
Konsultacje dla kandydatów do „PLASTYKA”
Zaczynamy cykl cotygodniowych, popołudniowych, darmowych spotkań i konsultacji online dla kandydatów do jeleniogórskiego Liceum Sztuk Plastycznych. Będzie możliwość dla ciebie i rodziców porozmawiać o wyborze szkoły. Masz talent plastyczny? Pokaż nam swoje prace. Konsultacji udzielą profesjonalni artyści – nauczyciele naszej szkoły. Pomożemy ci przygotować się do egzaminu wstępnego. Rozwiejemy twoje wątpliwości dotyczące wyboru szkoły oraz twoich umiejętności, zdolności i prac plastycznych. Link do spotkań będzie przesyłany po zarejestrowaniu na : rekrutacja.plastyk.jg@gmail.com Wystarczy przesłać dane: imię, nazwisko, numer telefonu i adres e-mail oraz parę zdjęć swoich prac plastycznych. Większość informacji na temat przebiegu konsultacji i egzaminu wstępnego zsart.edu.pl znajdziesz w zakładkach Liceum Sztuk Plastycznych – Rekrutacja. Można tez przesyłać pytania na e-mail: rekrutacja.plastyk.jg@gmail.com Odpowiemy pisemnie, telefonicznie lub online.
Egzamin wstępny do Liceum Sztuk Plastycznych- jak wygląda i co obejmuje?
W Liceum Sztuk Plastycznych obowiązuje egzamin wstępny badający uzdolnienia plastyczne, który obejmuje w roku 2021: egzamin praktyczny z rysunku, malarstwa i kompozycji przestrzennej, egzamin ustny – nie odbędzie się (zgodnie ze zmianą rozporządzeń MEN „covid-19” dotyczących szkolnictwa artystycznego) Jak to wygląda w praktyce? na egzaminie z rysunku – kandydaci rysują z natury postać siedzącą. Czas pracy – 1 godzina. Materiały i narzędzia wymagane: papier z bloku w formacie A3, ołówki miękkie (od B2 do B6), gumka. na egzaminie z malarstwa – kandydaci malują martwą naturę złożoną z kilku elementów barwnych oraz draperii. Czas pracy – 1 godzina. Materiały i narzędzia wymagane: papier z bloku w formacie A3, farby temperowe (plakatówki) lub akrylowe, pędzle na egzaminie z kompozycji przestrzennej kandydaci wykonują kompozycję papierową na zadany temat. Czas pracy – 1 godzina. Materiały i narzędzia wymagane: papier z bloku w formacie A3, nożyczki, klej do papieru, ołówek Czas trwania części praktycznej egzaminu z przerwami i omawianiem tematów to około 3,5 godziny. Zastosowanie specjalnych warunków sanitarnych: Kandydaci pracować będą w pracowniach z zachowaniem specjalnych zasad sanitarnych i muszą się do nich stosować. Osoby egzaminowane muszą posiadać przy wchodzeniu do budynku szkoły maseczki ochronne lub przyłbice, posiadać jednorazowe rękawice ochronne, nie mogą wymieniać się narzędziami pracy oraz muszą zachowywać bezpieczną odległość od innych. EGZAMIN odbędzie się w dniu: 11 czerwca 2021 o godz. 10.00 w pracowniach artystycznych Jeżeli kandydat nie może uczestniczyć w egzaminie w podanym terminie (np. z powodu choroby lub kwarantanny) prosimy o poinformowanie nas i ustalenia dodatkowego terminu egzaminu wstępnego – uzupełniającego.
Renowacja szkolnych drzwi
W myśl naszego hasła „Łączymy tradycje z nowoczesnością” – upiększamy Naszą Szkołę. Kolejnym tego etapem jest renowacja drzwi. Zajął się tym specjalista – Pan Ryszard Dudek – nauczyciel w zawodzie Technik Technologii Drewna. Stare drzwi, do tej pory nie cieszyły naszych oczu, bo swoje piękno skrywały pod warstwami olejnej farby. Teraz, po profesjonalnych zabiegach, zyskują drugą młodość. Pierwszym etapem renowacji jest usunięcie starej farby opalarką oraz wydłubanie szpachli z ubytków i zniszczeń. Następnie całe drzwi są szlifowane i wykonuje się wstawki. Okleiną wypełnia się złącza płycin. W miejsca większych ubytków wstawia się drewno lite oraz wykonuje się naprawy z użyciem sedników. Po ponownym wyszlifowaniu i odpyleniu można przejść do dwukrotnego malowania lakierem ozdobnym. Na końcu montowane są naprawione i oczyszczone okucia i odnowione drzwi wracają na swoje miejsce.
Indywidualne konsultacje do „Plastyka”
Wprowadzamy konsultacje indywidualne dla kandydatów do PLASTYKA w Jeleniej Górze. Po zarejestrowaniu na : rekrutacja.plastyk.jg@gmail.com konsultacje będą odbywać się początkowo indywidualnie. Wyślij swoje imię i nazwisko oraz numer telefonu kontaktowego oraz zdjęcia swoich prac. Artyści plastycy umówią się z tobą na konsultacje online. Zapraszamy do rozmowy również rodziców. Egzamin wstępny zaplanowany jest na 11 czerwca 2021 – godz. 10.00. – pracownie artystyczne. Egzamin składa się z części: rysunek ołówkiem (postać siedząca) format A3 – 1 godzina, malarstwo (martwa natura -format A3) – farby akrylowe lub tempery – 1 godzina, kompozycja rzeźbiarska (papier – forma abstrakcyjna na zadany temat) – 1 godzina Na egzaminie będą zapewnione warunki sanitarne zgodne z obowiązującymi przepisami epidemiologicznymi.
Wyniki konkursu
Konkurs na kartkę walentynkową rozstrzygnięty. Uczniowie przesłali prawie 40 prac. A oto jury wyłoniło zwycięzców I miejsce zajęła Natalia Piróg z klasy 1 reklamy II miejsce zajęła Wiktoria Ławrynowicz z klasy 1 reklamy III Miejsce zajęła Julia Skierewska z klasy 1 reklamy. Nagrody są do odbioru u Pani Katarzyny Bajor.
Szkoła odzyskuje dawny blask – Łączymy tradycję z nowoczesnością
Pomimo pandemii w Naszej Szkole dużo się dzieje. Po wyremontowaniu elewacji czas przyszedł na renowacje wnętrz. Pan Ireneusz Kulikowski – nauczyciel przedmiotów artystycznych zajął się konserwacją dekoracyjnej boazerii. Geometryczna ozdoba złożona z kwadratów i kół wykonana techniką intarsji od lat tworzyła klimat holu. Teraz dzięki Panu Kulikowskiemu odzyskała dawny blask. Dodatkową dekoracją będą czarne obramowania podkreślające przestrzenność kompozycji. Odnowiony hol nie może się już doczekać podziwiających go uczniów.
Informacje dotyczące egzaminów
Drodzy uczniowie klas trzecich i czwartych technikum – mamy dla Was garść ważnych informacji dotyczących egzaminów zawodowych w sesji letniej 2020/2021 !!!Wszystko na temat egzaminu znajdziecie pod tymi linkami:Dla uczniów, którzy zdają egzamin w formule 2012:https://cke.gov.pl/egzamin-zawodowy/egzamin-w-nowej-formule/ Dla uczniów, którzy zdają egzamin w formule 2017:https://cke.gov.pl/egzamin-zawodowy/egzamin-zawodowy-formula-2017/ Zajrzyjcie także tutaj, jeżeli: 1. Chcecie wiedzieć od kiedy i do kiedy przeprowadza się egzaminy w sesji letniejhttps://oke.wroc.pl/wp-content/uploads/library/File/pdfy/2012_2021_PP2012-EPKwZ.pdf https://oke.wroc.pl/wp-content/uploads/library/File/pdfy/2017_2021_PP2017_EPKwZ.pdf 2. Szukacie informacji na temat przyborów i materiałów, z jakich możecie korzystaćhttps://oke.wroc.pl/wp-content/uploads/library/File/pdfy/PrzybZimaPis-PP2012_2017.pdf https://oke.wroc.pl/wp-content/uploads/library/File/pdfy/PrzybZimaPrakt-PP2012_2017.pdf 3. Poszukujecie materiałów egzaminacyjnych z poprzednich lat:https://cke.gov.pl/egzamin-zawodowy/egzamin-zawodowy-formula-2017/arkusze/ Miłej lektury!A jeśli pojawią się wątpliwości i pytania – PISZCIE DO KIEROWNIKA SZKOLENIA PRAKTYCZNEGO NA ADRES maciej.szymski@zsart.edu.pl
WOŚP 2021 – Szklany Anioł wykonany w LSP
Nasza szkoła przekazała na licytację WOŚ 2021 pięknego szklanego Anioła wykonanego w naszym Liceum Plastycznym. Podoba Wam się? Zapraszamy do licytacji tutaj!
Poloneza czas wspomnieć…
Dziś wspominamy wydarzenie, o którym każdego stycznia było głośno w Naszym Mieście. Chodzi o wykreowane w Naszej Szkole plenerowe wykonanie Poloneza. Pan Jakub Kisiel-Kiślański, nauczyciel wychowania fizycznego zrealizował swoje marzenie i wspólnie z naszymi uczniami 5 stycznia 2018 roku przygotował pierwsze wykonanie tego staropolskiego tańca na Placu Ratuszowym w Jeleniej Górze. Do tej pory odbyły się już trzy plenerowe edycje poloneza maturzystów, ale to nie wszystko… ciekawa inicjatywa odniosła duży sukces, mówiono o nas w ogólnopolskich mediach, polonez stał się wizytówką Jeleniej Góry i na stałe wszedł do kalendarza imprez. O sukcesie przedsięwzięcia świadczy wpisanie poloneza do uroczystości związanych z Odzyskaniem Niepodległości w 2019 roku. Każde wykonanie gromadziło setki par ze szkół ponadpodstawowych w Jeleniej Górze. Było to też swoiste przygotowanie przed studniówką, to taka próba generalna. Polonez stał się tradycją naszego miasta – młodzież chciała się tym bawić, integrować i przy okazji kultywować tradycję. Niezapomniany będzie również wyjątkowy taniec, który odbył się 12 maja 2019 roku w ramach 45. Wiosny Cieplickiej na Placu Piastowskim w Cieplicach pod hasłem „Od przedszkolaka małego tancerza do maturzysty co w dorosłość zmierza”. Tym razem można było podziwiać przedszkolaków i uczniów we wspólnym tańcu. Przedszkolaki podbijali wówczas serca obserwatorów. Tego roku jednak nie spotkamy się i poloneza nie zatańczymy, pooglądajmy więc zdjęcia z poprzednich edycji i powspominajmy…..
Pożegnanie
Z głębokim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pani Ewy Gerczuk- Moskaluk artystę plastyka, wieloletniego nauczyciela i wicedyrektora Liceum Plastycznego w Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Jeleniej Górze. Żegnamy wspaniałego człowieka, oddanego swojej pracy pedagoga, wychowawcę pokoleń młodzieży, której wkład w rozwój uczniów i szkoły na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Biogram Ewy Gerczuk-Moskaluk: W 1973 roku ukończyła studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu na Wydziale Ceramiki i Szkła, na specjalizacjach: szkło – w pracowni prof. Ludwika Kiczury, prof. Henryka Wilkowskiego oraz prof. Zbigniewa Horbowego, malarstwo – w pracowni prof. Eugeniusza Gepperta. Po dyplomie rozpoczęła pracę na stanowisku projektanta w Hucie Szkła Gospodarczego w Szczytnej, w pracowni Z. Horbowego i S. Sadowskiego. Praca w hucie i wyjazdy w charakterze projektanta, zaowocowały dużą kolekcją szkła użytkowego. W tym czasie powstała również duża kolekcja szkła unikatowego wystawianego na licznych wystawach. W 1981 roku przeniosła się do Jeleniej Góry i podjęła pracę w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych, gdzie uczyła młodzież projektowania szkła artystycznego oraz rysunku i malarstwa. W latach 1994-1998 była wicedyrektorem liceum. W 2005 roku skończyła pracę zawodową przechodząc na emeryturę. Pracowała twórczo w dziedzinie malarstwa sztalugowego biorąc udział w wystawach. Prace w zbiorach: Muzeum Szkła Współczesnego w Sosnowcu; Muzeum Ziemi Kłodzkiej; Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze; Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Odznaczenia: Złoty Krzyż Zasługi Zasłużony dla Kultury i Sztuki Województwa Dolnośląskiego
Konkurs świąteczny rozstrzygnięty!!!
Informujemy, że w konkursie na najciekawszą ozdobę świąteczną zwyciężył Stanisław Przepiórski uczeń klasy 1 LSP, nagroda to bon upominkowy wyróżnienia otrzymali: Wiktoria Lisiecka z klasy 2 Fg Maja Nawrocka z klasy 3 F Wiktoria Ławrynowicz klasa 1 IR osoby wyróżnione otrzymują gadżety szkolne, wszystkie nagrody będą do odbioru po feriach u Pani Katarzyny Bajor – opiekuna Samorządu Uczniowskiego. Wszystkim, którzy wzięli udział serdecznie dziękujemy! http://zsart.edu.pl/wp-content/uploads/2020/12/My-Movie.mp4
Olimpiada w naszej szkole!!!
W piątek 11.12.2020 r. nasi uczniowie pisali Olimpiadę z Wiedzy Ekonomicznej, trzymamy kciuki i z niecierpliwością czekamy na wyniki.
Ubieramy drzewa
Drodzy Mieszkańcy! Gdy szaro i buro, A jesień się wdziera w mieszkanie i biuro, Gdy uczyć się trzeba w komputer wpatrując, Z maseczką na twarzy wszędzie wędrując, Gdy wciąż o pandemii jedynie słyszycie, Nuda i marazm wdziera się w życie. Żeby choć trochę sytuację osłodzić, Klimat ocieplić, a nie go ochłodzić, Uśmiech wywołać u Pań oraz Panów… Rzemiosła ubrały kilka platanów! Trochę szaleństwa, kapka folkloru… Niech życie nabierze ciut więcej koloru!
Międzynarodowy Dzień Życzliwości – memy klasy III LP
W związku z przypadającym na jutro Międzynarodowym Dniem Życzliwości klasa III LP wraz z wychowawcą, p. Ewą Mickiewicz życzą wszystkim empatii, ciepła oraz tolerancyjnego spojrzenia na świat. Klasowa burza mózgów zaowocowała kilkoma filozoficznymi, niekiedy humorystycznymi, niekiedy opartymi o cytaty klasyków, memami, które są refleksją młodzieży nad problemem życzliwości. Zapraszamy!
Świat za 100 lat
Jak wiemy czas Covid-19 jest ciężki dla nas wszystkich. Nie możemy spotykać się z bliskimi i przyjaciółmi. Ze względów bezpieczeństwa musimy pozostać w domach, gdzie czasami nie potrafimy znaleźć sobie zajęcia. Tymczasem uczniowie klasy 2F i 2Fg, podczas zajęć z fotografii z Panem Krzysztofem Zwolińskim, wpadli na pomysł wykonania fotomontażu przedstawiającego świat za 100 lat. Zadanie polegało na obejrzeniu filmu dokumentalnego „David Attenborough – Życie na naszej planecie” i stworzeniu jednej z dwóch wersji przyszłości. Pierwsza wersja -optymistyczna miała przedstawiać świat przyrody, w który nie będzie ingerował człowiek. Druga wersja była tą pesymistyczną, która miała pokazywać, jak będzie wyglądać nasz świat, gdy będziemy go niszczyć. Uczniowie przyznają, że film był bardzo pouczający i dawał dużo do myślenia. Poniżej przedstawiamy prace, które wykonali uczniowie 2 F: Anastazja Ajzenbau, Emilia Gawrońska, Nikola Kos, Paula Masierak, Tomasz Goleniszcza oraz uczniowie 2 Fg: Alicja Jaskułowska, Klaudiusz Krawczyk, Wiktoria Lisiecka, Julia Mularonek, Sandra Śpiewak, Maję Tymińską. Tekst: Wiktoria Lisiecka (2 Fg)
Filmowy debiut naszej uczennicy Heli Korczyckiej!
Uczennica klasy drugiej technikum Helena Korczycka skończyła niedawno zdjęcia do roli Józi w nowej filmowej adaptacji „Chłopów” Wł. Reymonta. Droga do otrzymania tej roli nie była łatwa. Helena najpierw wysłała zdjęcia by, jak to sama określiła, „zobaczyć czy się podoba”. Została potem poproszona o nagranie krótkiego filmu, w którym opowiada o sobie oraz interpretuje otrzymany od autorów filmu tekst. Kolejnym etapem był casting w Warszawie, w trakcie którego, w obecności reżysera, Helena na różne sposoby interpretowała fragmenty scenariusza. Na odpowiedź uczennica czekała trzy miesiące, aż wreszcie w marcu… zadzwonił telefon! Dostała wymarzoną rolę! Zdjęcia próbne rozpoczęły się pod koniec lipca, w sierpniu zaś plan filmowy ruszył pełną parą. Jej wrażenia? Helena mówi, że poznała tam swoją drugą rodzinę, a spędzone na planie cztery miesiące były najlepszymi w jej życiu. My się bardzo cieszymy i Heli gratulujemy!
Rocznica odzyskania niepodległości
W DNIU 11 LISTOPADA 1918r. POLSKA PO 123 LATACH NIEWOLI ODZYSKAŁA NIEPODLEGŁOŚĆ. PIĘĆ POKOLEŃ POLAKÓW NADAREMNIE CZEKAŁO NA TĘ CHWILĘ, SZÓSTE PRZYWITAŁO WOLNĄ POLSKĘ. TA RADOSNA CHWILA NIE MIAŁABY MIEJSCA , GDYBY NIE TYSIĄCE OFIAR PONIESIONYCH PRZEZ NARÓD W XIX WIEKU. DALIŚMY ŚWIATU PRZYKŁAD ODWAGI WALCZĄC W POWSTANIU LISTOPADOWYM, STYCZNIOWYM, WIOŚNIE LUDÓW. RZESZE POLAKÓW PODJĘŁY WYSIŁEK OBRONY PRZED RUSYFIKACJĄ I GERMANIZACJĄ. TACY LUDZIE JAK: PIOTR WYSOCKI, JÓZEF BEM, PIOTR ŚCIEGIENNY, ROMUALD TRAUGUTT DALI INNYM PRZYKŁAD BOHATERSTWA, ODWAGI I PATRIOTYZMU. UCZUCIA MIŁOŚCI DO OJCZYZNY WYZWALALI W NARODZIE PRZEDSTAWICIELE POLSKIEJ KULTURY I NAUKI. NALEŻELI DO NICH : HENRYK SIENKIEWICZ, MARIA KONOPNICKA, BOLESŁAW PRUS, STANISŁAW WYSPIAŃSKI. NADZIEJE NA WOLNOŚĆ OŻYWIŁY SIĘ Z CHWILĄ WYBUCHU I WOJNY ŚWIATOWEJ, KIEDY TO NASI ZABORCY STANĘLI PO PRZECIWNYCH STRONACH FRONTU. JÓZEF PIŁSUDSKI POPROWADZIŁ BOHATERSKO DO WALKI KOMPANIĘ KADROWĄ, A POTEM 1 BRYGADĘ LEGIONÓW POLSKICH. JÓZEF HALLER PODJĄŁ WYSIŁEK WALKI ZBROJNEJ PRZECIWKO ROSJANOM, A POTEM NIEMCOM. POLSKIM DĄŻENIOM NIEPODLEGŁOŚCIOWYM SPRZYJAŁY DYPLOMACJE FRANCJI, ANGLII I USA. 11 LISTOPADA 1918r. ZAKOŃCZYŁA SIĘ I WOJNA ŚWIATOWA, A KRAJ NASZ PRZYWITAŁ JUTRZENKĘ WOLNOŚCI. PO PRZESZŁO STU LATACH ZNOWU UJRZANO FLAGI BIAŁO – CZERWONE, GODŁA Z ORŁAMI BIAŁYMI I WOJSKO POLSKIE.
Nauczanie zdalne zostaje przedłużone do 29.11.2020
W związku z pandemią koronowirusa nauczanie zdalne zostaje przedłużone do 29 listopada 2020 r.
Informacja o godzinach pracy pedagoga i biblioteki szkolnej w czasie pracy zdalnej.
Pedagog szkolny Konsultacje telefonicznie 75-64-56-227 lub osobiście w szkole – gabinet 01 Poniedziałek 8:00 – 14:00 Wtorek 8:00 – 13:00 Środa 8:00 – 11:30 Czwartek 8:00 – 13:00 Piątek 8:00 – 10:30 Biblioteka szkolna w okresie zdalnego nauczania będzie prowadziła dyżury według niniejszego harmonogramu: Poniedziałek 8:00-11:20 Środa 8:00-11:20 Piątek 7:45-13:45.
Dziękujemy!!!
Społeczność Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych składa serdeczne podziękowania dla firmy BISAF, za przekazanie szkole najwyższej jakości maseczek przydatnych w walce z COVID -19!
KOMUNIKAT
Szanowni Państwo, Uczniowie, Nauczyciele, Rodzice, w związku z sytuacją epidemiczną w kraju i wprowadzeniem „czerwonej strefy”, od poniedziałku 26 października 2020r. do 8 listopada 2020r. zajęcia we wszystkich klasach będą odbywać się zdalnie. Prosimy o codzienne logowanie się do e-dziennika i sprawdzanie wiadomości. Kontakt telefoniczny ze szkołą pod nr tel: 75 64 56228, adres e-mail: zsart@zsart.edu.pl Będziemy na bieżąco informować Państwa o zachodzących zmianach. Sytuacja jest trudna, proszę dbajmy wszyscy o zdrowie własne i najbliższych. Z wyrazami szacunku dyrektor szkoły Anna Szydłowska-Robak
Pocztówka z Cieplic
Prezentujemy prace, które zostały wykonane przez Naszych Uczniów we wrześniu tego roku. Ciepła aura sprzyjała wtedy zajęciom plenerowym, a bliskość wielu atrakcyjnych miejsc zachęcała do wycieczek. Zadaniem uczniów klasy 2F i 2Fg było wykonanie zdjęć przedstawiających piękno miejscowości, w której zlokalizowana jest Nasza Szkoła oraz zmontowanie z tych fotografii pocztówki. Uczniowie wykonywali zadanie pod opieką Pana Krzysztof Zwolińskiego – odwiedzili m. in. Park Zdrojowy, Park Norweski, Tężnie, Plac Piastowski, tamę oraz wiele innych miejsc. Przyznajemy, że zadanie, wbrew pozorom, nie należało do najłatwiejszych, zdjęcia należało odpowiednio dobrać i zmontować w Photoshopie dodając określoną ramkę i gradient, ale udało się nam je wykonać. Poniżej przedstawiamy wybrane widokówki, których autorami są: Joanna Gałek, Dominika Gosecka, Julia Hachulska, Alicja Jaskułowska, Aleksandra Kondoł, Nikola Kos, Klaudiusz Krawczyk, Paula Masierak, Julia Mularonek, Maja Tymińska, Nadia Użałowicz. Tekst: Wiktoria Lisiecka
Nasi uczniowie na warsztatach filmowych
W ubiegłą sobotę (17 października) Nasi Uczniowie wzięli udział w warsztatach filmowych, które odbyły się w Muzeum Karkonoskim. Warsztaty zorganizowano pt. „Jak być góralem karkonoskim? Filmowe opowieści o regionie”. Celem zajęć było teoretyczne i praktyczne poznanie kolejnych etapów realizacji filmu. Uczestnicy pisali scenariusz, pracowali z kamerą na planie filmowym oraz wykonywali montaż cyfrowy. Zajęcia prowadził Pan Marek Oleksy, który jest współtwórcą i koordynator Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ZOOM-ZBLIŻENIA. Ponadto organizuje i prowadzi warsztaty filmowe dla młodzieży oraz współpracuje z jeleniogórskimi teatrami i galeriami sztuki jako realizator multimedialnych scenografii i instalacji wideo. W warsztatach udział wzięli: Lulia Krzywdzińska i Jakub Konobrocki z klasy 1 F oraz Nikola Kos i Tomasz Goleniszcza z klasy 2 F. Zdjęcia: Jakub Konobrocki
Spotkanie z Michałem Śledzińskim. Prowadzenia – Pan Radosław Ejsymont
Zapraszamy do oglądania spotkania z Michałem Śledzińskim, które poprowadził nauczyciel z Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych – Radosław Ejsymont. Spotkania i warsztaty z artystami odbywają się w ramach projektu „BWA w sieci”.
Konkurs „Arcydzieło na kwarantannie” rozstrzygnięty!
W nawiązaniu do zainicjowanego przez amerykańskie Getty Museum wyzwania, biblioteka szkolna zorganizowała konkurs na fotograficzną aranżację malarskich dzieł sztuki. Spotkał się on z żywym zainteresowaniem uczniów Liceum Plastycznego, którzy opracowali zadanie pod okiem nauczycielki historii sztuki- Ewy Mickiewicz. Młodzież podeszła do zadania bardzo wszechstronnie. Jedni próbowali realistycznie odtworzyć charakter dzieł, ich kompozycję, światło, kolorystykę, inni postawili na zabawę formą, która niejednokrotnie zaprowadziła ich w intrygującą sferę wyobraźni. Wśród nagrodzonych znaleźli się: I miejsce-Zuzanna Wieczorek-klasa II LPG oraz Jakub Wygnański-klasa II LSP II miejsce-Magdalena Bolesta-klasa III LP, Matylda Kruk-klasa III LP oraz Wiktoria Ryba-klasa II LPG III miejsce-Miriam Siemaszkiewicz-klasa I LP. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy, bowiem wyłonienie laureatów okazało się niezwykle trudne.
Nowy Samorząd Uczniowski
„Ślubujemy godnie reprezentować społeczność naszej szkoły, sumiennie i rzetelnie wypełniać swoje obowiązki…” od tych słów rozpoczął swoją działalność nowy Samorząd Uczniowski. Dziś odbyło się jego uroczyste zaprzysiężenie w auli szkolnej. Nowy Samorząd będzie działał w składzie: Joanna Lipnicka (przewodnicząca), Dominik Dołoszyński oraz Marta Lipnicka. Opiekę sprawować będzie w dalszym ciągu pani Katarzyna Bajor. Życzymy dużo sukcesów w pracy.
Życzenia od Uczniów
Nasi wspaniali uczniowie z klasy 4 DF z kierunku Technik fotografii i multimediów przygotowali niespodziankę z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W programie Ilustrator, którego się uczą z myślą o egzaminach zawodowych, stworzyli rysunki prezentujące kierunki nauczania w Naszej Szkole. To ich pierwsze prace rysunkowe w programie do grafiki wektorowej.
„WEEKEND Z MATMĄ”
UWAGA !!! Już wkrótce 17.X. pierwsze spotkanie w ramach zajęć „WEEKEND Z MATMĄ” zajęcia będą odbywać się w godzinach 9:00 – 13:00 w sali 102 A terminy kolejnych zajęć to: 14.11, 28.11, 12.12, 09.01, 20.02, 20.03, 24.04 ZAPRASZAM WSZYSTKICH MATURZYSTÓW CHĘTNYCH DO NAUKI MATEMATYKI Katarzyna Zipser
Wybory do Samorządu Uczniowskiego.
Wczoraj w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Głosowało 265 uczniów Wygrała Joanna Lipnicka, miała 107 głosów, drugi był Dominik Dołoszyński (73 głosy), Daria Budbaras (34 głosy), Laura Stefanowicz (29 głosów). Unieważnione zostały 22 głosy
Zbiórka odpadów problemowych
Wszelkie rzeczy przyniesione w związku z akcją MPGK do naszej szkoły proszę przynosić do nauczyciela Jarosława Strzały (sala 23). Odpady problemowe są przyjmowane do dnia 06.10.2020 godzina 10:00.
Dni wolne od zajęć dydaktycznych w roku szkolnym 2020/2021
Szanowni Państwo, Zgodnie z ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego, Dyrekcja ZSART ogłasza następujące dni wolnymi od zajęć dydaktycznych w roku szkolnym 2020/2021: 4-5 stycznia, 4 czerwca.
Uczniowie Rzemiosł nagrodzeni w regionalnym konkursie fotograficznym Pszczela Rodzina
Młodzi fotograficy z Naszej Szkoły godnie reprezentowali Jelenią Górę i zdobyli nagrody i wyróżnienia w regionalnym konkursie DLA LASU, DLA LUDZI – PSZCZELA RODZINA. Wśród laureatów, w kategorii szkół średnich, znalazła się Wiktoria Szajnoga, która zajęła III miejsce – jej opiekunką była Pani Gabriela Załecka. Wyróżnienia zdobyły Wiktoria Lisiecka i Nadia Użałowicz – ich opiekunem był Pan Krzysztof Zwoliński. Dodatkowo uczestnicy mieli za zadanie opisać fotografowane owady – nad poprawnością opisów czuwała Pani Dorota Zdanowska. Konkurs przeprowadzony był wiosną bieżącego roku i polegał na wykonaniu zdjęć owadów z rodziny pszczołowatych. Celem konkursu było kształtowanie świadomości i postaw ekologicznych. Pomimo wielu utrudnień ze względu na ogłoszony stan epidemiologiczny i wprowadzone zdalne nauczanie, do konkursu zgłoszono 223 prace konkursowe (przystąpiło 27 szkół z nadleśnictw: Głogów, Legnica, Lwówek Śląski, Milicz, Szklarska Poręba, Świeradów i Żmigród) Wszystkie przygotowane prace zachwycały wrażliwością artystyczną oraz znajomością tematyki, przez co ich eliminacja była bardzo trudna. Ze względu na obecną sytuację zrezygnowano z organizacji wspólnego wydarzenia finałowego. Podsumowania zostały przeprowadzone przez poszczególne nadleśnictwa, do których były składane prace konkursowe. Organizator konkursu – Nadleśnictwo Milicz zadbało o ciekawe nagrody rzeczowe współfinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu. Nagrody uczniom w obecności dyrektora szkoły Pani Anny Szydłowskiej – Robak oraz Samorządu Szkoły wręczyła Pani Jolanda Madusiok z Nadleśnictwa Szklarska Poręba. Gratulujemy uczniom technikum fotografii i multimediów z Rzemiosł kolejnych sukcesów i życzymy dalszej udanej aktywności artystycznej. SONY DSC dav
zdjęcia klasowe
Zdjęcia klasowe w tym roku wykonuje klasa 3 F (grupa II) pod opieką Pana Krzysztofa Zwolińskiego. Zdjęcia wykonywane są na lekcjach wychowawczych wedle załączonego planu.
List Dolnośląskiego Kuratora Oświaty do Rodziców
List Dolnośląskiego Kuratora Oświaty do rodziców
Oferty zajęć pozalekcyjnych w roku szkolnym 2020/2021
Dyrektor Zespołu Placówek Pozaszkolnych – Centrum Wspierania Uzdolnień w Jeleniej Górze, Ireneusz Taraszkiewicz, w związku z utworzeniem nowej jednostki powstałej z połączenia Międzyszkolnego Ośrodka Sportu z Młodzieżowym Domem Kultury (Uchwała Rady Miejskiej Jeleniej Góry nr 204.XVIII.2020 z dnia 29.04.2020) ogłasza nabór uzupełniający dla uczestników zajęć do sekcji: – piłka ręczna chłopców – piłka ręczna dziewcząt – upowszechnianie sportu w klasach I-III – kolarstwo – siatkówka dziewcząt i chłopców – badminton – koszykówka dziewcząt – koszykówka chłopców – piłka nożna – biathlon – saneczkarstwo – narciarstwo biegowe – lekkoatletyka – gimnastyka korekcyjna – wrotki – muzyka dawna – rytmika – flet – teatr – cheerleaderki – plastyka – wokal – malarstwo – rysunek -ceramika Zajęcia na bazie Szkoły Podstawowej nr 2 (ul. Armii Krajowej 8) – Lego – robotyka – zajęcia kulinarne – „Mały Masterchef” – robotyka dla uczniów kl. VII i VIII Zajęcia na bazie Szkoły Podstawowej nr 6 (ul. Cieplicka 74) – projektowanie multimediów w chmurze – zajęcia plastyczne – warsztaty „Architektura jest zabawą” – trening pamięci i koncentracji uwagi – ortografia i gramatyka na wesoło – zajęcia z zasad bezpieczeństwa i udzielania pierwszej pomocy Zajęcia na bazie Szkoły Podstawowej nr 7 (ul. Sudecka 53a) – optyka – zabawa światłem Zajęcia na bazie Szkoły Podstawowej nr 10 (ul. Morcinka 31) – koło fizyczne „Fizyka wokół nas” – „Poznajemy kraje anglojęzyczne” – koło historyczne „Młodzi odkrywcy” Zajęcia na bazie Szkoły Podstawowej nr 15 (ul. Kamiennogórska 9) – koło „języka angielskiego” – robotyka w klasach I-III – mega misja – czyli cyfrowa edukacja – program fundacji Orange) Zajęcia na bazie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 (ul. Kochanowskiego – fizyka laboratoryjna – „Deutsches Sprachdiplom” – zajęcia języka niemieckiego przygotowujące do uzyskania certyfikatu językowego Zajęcia na bazie Zespołu Szkół Technicznych „Mechanik” (ul. Obrońców Pokoju 10) – zajęcia z podstaw modelowania i druku 3D – „koło samochodowe” – zajęcia z mechaniki pojazdowej Zajęcia na bazie Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych (ul. Cieplicka 34) – pracownia filmowych efektów specjalnych – warsztaty sztuka użytkowa: szkło, glina, ceramika oraz inne materiały do pracy artystycznej – inspiracje modowe – wymyśl, zaprojektuj i wykonaj Rozpoczęcie naboru – 10.09.2020 Zakończenie naboru – 18.09.2020 Wymagane dokumenty dla kontynuujących uczestników – „Deklaracja kontynuowania uczestnictwa” Wymagane dokumenty dla nowych uczestników – „Wniosek dla nowych uczestników zajęć” oraz „Oświadczenie” Wszystkie dokumenty wymagane w punktach 3-4 są dostępne pod adresem mosjg.pl w zakładce „o nas” i następnie „rekrutacja” Podpisane i zeskanowane dokumenty należy przesłać na adres rekrutacja@mosjg.pl
Zasady dla ucznia związane z COVID-19
zasady dla ucznia COVIDZsZaRT
BWA w sieci. Spotkanie z Michałem Niewiarą prowadzi Pan Radosław Ejsymont
Jeleniogórskie BWA realizuje projekt „BWA w sieci”. W jego ramach odbywają się m.in. warsztaty i spotkania z artystami. Wśród prowadzących jest nauczyciel z Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych – Radosław Ejsymont. Wszystkie materiały dostępne są bezpłatnie w internecie. Zachęcamy do oglądania! Przesyłamy link do spotkania z Michałem Niewiarą, który pracował przy produkcji serialu „Wiedźmin” dla Netflixa.
Pierwszy dzień w Szkole
Tegoroczny rok szkolny zaczynamy inaczej niż zwykle. W związku z nadal obowiązującym na terenie naszego kraju stanem epidemii nie odbyły się tradycyjne uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego. Uczniowie na spotkanie z wychowawcami klas przychodzili rotacyjnie. Najwięcej emocji przyniosło spotkanie uczniów klas pierwszych. Po spotkaniu z wychowawcą uczniowie mieli możliwość zwiedzić szkołę i obejrzeć pracownie zawodowe. W roku szkolnym 2020/2021 w Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych naukę rozpocznie 340 uczniów w tym aż 116 uczniów klas pierwszych. Z okazji pierwszego dzwonka wszystkim Naszym Uczniom, i tym starszym, i tym najmłodszym, życzymy oczywiście jak najlepszych ocen w nowym roku szkolnym, ale przede wszystkim radości z nauki i odkrywania swoich pasji oraz talentów. Dorota Szajkowska
Bezpieczny powrót do szkoły
Bezpieczny powrót do szkół – dowiedz się więcej
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2020/2021
Uczeń ma obowiązek: założenia maseczki lub przyłbicy przed wejściem do szkoły do momentu zajęcia miejsca w sali lekcyjnej, dezynfekcji rąk przed wejściem do szkoły i przed wejściem do sali lekcyjnej. Zaleca się wejścia do sal odpowiednio: 23A, 25A, 26A, 29A, 31A – wejście boczne od sklepiku szkolnego; 102A, 105A, 203A, 205A, 301A, 302A – wejście główne; 40A, galeria – wejście od pracowni Liceum Sztuk Plastycznych. Sale z oznaczeniem B – budynek przy ulicy Cieplickiej Msza św. w Kościele pw. Św. Jana Chrzciciela– godzina 900 W szkole: Klasy drugie godzina 1000 II LSP – 23 A II LP – 25 A II F – 102 A I M/R – 104 B II D/Ig – 203 A II I/R – 205 B II Fg – 29 A Klasy trzecie godzina 1030 III LP – 302 A III D – 205 A III F – 203 B III I/R – 105 B Klasy czwarte godzina 1030 IV LP – 40 A IV DF – 105 A IV I/R – 31 A Klasy pierwsze godzina 1130 I LSP – galeria I F – 07 B I F/M – 301 A I I/R – 26 A
Wyniki egzaminu wstępnego do „Plastyka” z dnia 29 czerwca 2020
Wyniki egzaminu wstępnego z dnia 29 czerwca 2020 roku do Liceum Sztuk Plastycznych w Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych im . Stanisława Wyspiańskiego w Jeleniej Górze L.p. Nazwisko i imię Rysunek Malarstwo Kompozycja przestrzenna Suma punktów 1 Duda Oliwia 7 8 8 23 2 Gryszko Łucja 8 10 10 28 3 Guy Elizabeth 9 7 6 22 4 Klimowicz Sandra 9 7 6 22 5 Krawiec Wiktoria 6 5 6 17 6 Limanowska Marcelina 8 6 9 23 7 Przepiórki Stanisław 7 7 8 22 8 Reslerowska Izabela 7 6 7 20 9 Sadowska Malina 7 7 7 21 10 Siemaszkiewicz Miriam 8 7 9 25 11 Sieradzka Hanna 10 10 10 30 12 Sochacka Julia 10 8 9 27 13 Sowińska Amelia 5 8 7 20 14 Szcześniak Małgorzata 9 6 8 23 15 Urban Aleksandra 9 7 8 24 16 Wilk Kalina 9 10 10 29 Wszystkie powyższe osoby zdały egzamin wstępny do Liceum Sztuk Plastycznych w Jeleniej Górze. Ilość punktów niezbędna do zaliczenia egzaminów – minimalna ilość punktów – 15. Maksymalna ilość punktów – 30. Komisja egzaminacyjna: Przewodniczący: Marcin Znamienkiewicz, Członkowie: Ewa Kopeć-Kotulska Aleksandra Witek-Bieniecka Radosław Ejsymont
Koniec roku szkolnego
Drodzy Uczniowie, Rok szkolny 2019/2020 dobiegł końca. Żegnamy się dziś inaczej niż zwykle, bo ten rok również nie był zwyczajny. Pandemia, zdalne nauczanie, kwarantanna, brak bezpośredniego kontaktu społecznego w drugim semestrze, dla wszystkich nas był wielkim wyzwaniem. Dzisiejsze pożegnanie jest zdalne, jednak wierzymy, że we wrześniu spotkamy się wszyscy na dziedzińcu szkolnym i rok 2020/2021 rozpoczniemy ciesząc się swoim towarzystwem. Kochani! Życzymy Wam cudownych wakacji. Odpoczywajcie, nabierajcie sił, dbajcie o siebie! Zawsze pamiętajcie o swoim bezpieczeństwie, bądźcie rozważni. Rodzicom, serdecznie dziękujemy za współpracę i życzliwość. Niech czas wakacji również dla Państwa będzie chwilą wytchnienia i radości związanej z latem. Słonecznych, radosnych wakacji! Do zobaczenia we wrześniu! Dyrektor i grono pedagogiczne ZSzRzArt List Ministra Edukacji Narodowej z okazji zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych List Ministra Wizytatora Centrum Edukacji Artystycznej z okazji zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych
Zakończenie roku szkolnego
Drodzy Uczniowie, w tym roku szkolnym nie odbędzie się oficjalna uroczystość zakończenia roku szkolnego 2019/2020. Świadectwa będą przygotowane i zostaną Wam przekazane we wrześniu. W wyjątkowych sytuacjach, jeśli komuś świadectwo jest pilnie potrzebne, będzie je można odebrać w sekretariacie szkolnym. Prosimy o zgłoszenie takiej potrzeby do wychowawców klas. Bardzo nam przykro, że nie spotkamy się na podsumowaniu tego roku szkolnego. Wierzymy jednak, że od września wszystko się uspokoi i wrócimy do zwykłego funkcjonowania.
Dzisiaj matura z języka angielskiego
Dzisiaj matura z języka angielskiego…we keep our fingers crossed!
Konkurs Pszczela Rodzina
Nasi Uczniowie wzięli udział w konkursie organizowanym przez Lasy Państwowe pt . „Dla Lasu, dla Ludzi – Pszczela Rodzina „. Wśród nadesłanych zdjęć na etapie szkolnym wyłoniono trzy zwycięskie prace przedstawiające pszczołowate, których autorkami są Wiktoria Szajnoga z klasy 1 F oraz Nadia Użałowicz i Wiktoria Lisiecka z klasy 1Fg. Poniżej prezentujemy najlepsze prace uczniów, których autorami są: Joanna Gałek, Emilia Gawrońska, Tomasz Goleniszcza, Julia Mularonek, Julia Kalbarczyk, Natalia Kowalczyk. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za „godne” reprezentowanie szkoły! Koordynatorem konkursu była Pani Gabriela Załecka. Pamiętajmy, że pszczołowate to bardzo pożyteczne owady. Zapylają rośliny przy okazji zdobywania nektaru i pyłku. Dzięki ich pracy, warzywa i owoce nie tylko wydają więcej plonów, lecz również wydawane przez roślinę owoce są większe i ładniejsze. Pszczoły to wzór pracowitości. SONY DSC dav
Nasza ławeczka w Ratuszu
Prezentujemy kilka zdjęć przedstawiających Naszą Ławeczkę, która od paru dni służy mieszkańcom na parterze jeleniogórskiego ratusza. Ławeczka to prezent Naszej Szkoły, który miał być przekazany podczas gali z okazji 40-lecia Liceum Plastycznego. Stylizowana ławeczka wykonana jest według projektu absolwenta szkoły Kamila Ziółkowskiego. Prace nad nią rozpoczęli uczniowie, ale z powodu pandemii, dokończyli nauczyciele szkoły. Oparcie nawiązuje do kamienic zamieszczonych na Placu Ratuszowym, pięknie stylizowanych, przedstawionych jakby w krzywym zwierciadle.
Jubileusz – on line
Szanowni Państwo, drodzy Absolwenci, Nauczyciele, Uczniowie, Pracownicy Liceum Sztuk Plastycznych w Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Jeleniej Górze. Na dzień 29 maja br. planowana była ważna uroczystość – Jubileusz z okazji 40-lecia istnienia Liceum Plastycznego w naszym mieście. Niestety bieżące wydarzenia w kraju i na świecie spowodowały, że uroczystość ta została odwołana. Mamy nadzieję, że uda nam się spotkać w innym terminie i już dziś serdecznie Państwa zapraszamy do odwiedzania naszej szkoły, nie tylko w przestrzeni wirtualnej. Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Jeleniej Górze powołane zostało w roku 1979 r. za sprawą ówczesnego dyrektora Władysława Kuca, który czynił starania by taka szkoła w naszym mieście została utworzona. Od początku istnienia szkoły, nauczaniem przedmiotów artystycznych zajmowali się wybitni nauczyciele artyści oraz plastycy. Niektórzy z nich byli absolwentami szkoły i powrócili po studiach, by nauczać kolejne pokolenia, stając się ważnym ogniwem w łańcuchu historii szkoły. Początkowo kadra Plastyka liczyła 17 osób. W historię szkoły od początku jej istnienia wpisały się znamienite nazwiska artystów-pedagogów takich jak: Władysław Czyszczoń, Tadeusz Kaczmarek, Ewa Gerczuk-Moskaluk, Władysław Sierka, Jan Superson, Beata Kornicka-Konecka oraz Marek Liksztet. Są to artyści dobrze znani nie tylko w jeleniogórskim środowisku artystycznym. Osoby te oraz inni wspaniali pedagodzy Liceum Plastycznego mają ogromne zasługi w kształceniu uczniów i w rozwoju szkoły. Dzięki pracy doświadczonych artystów plastyków Liceum Plastyczne w Jeleniej Górze, na stałe wpisało się w artystyczny pejzaż miasta i regionu. Obecnie w Liceum Sztuk Plastycznych młodzież kształci się w następujących specjalnościach: snycerstwo, szkło artystyczne oraz fotografia artystyczna. Jeleniogórski Plastyk to jedna z dwóch szkół w Polsce ze specjalnością szkła artystycznego. Na przestrzeni lat szkoła wykształciła wielu utalentowanych uczniów na wybitnych artystów plastyków znanych w całym kraju, którzy osiągnęli wielkie sukcesy. Niektórzy z nich są obecną kadrą nauczycielską w naszej szkole. Szanowni Państwo, Serdecznie zapraszam do obejrzenia krótkiego jubileuszowego filmu, którego autorem jest pan Krzysztof Kuczyński. Łączę pozdrowienia i wyrazy szacunku, a kadrze pedagogicznej szkoły składam serdeczne podziękowania za przygotowanie wszystkich materiałów związanych z Jubileuszem. Dziękuję za Państwa zaangażowanie i sumienność we wszystkich podejmowanych działaniach oraz wzorową współpracę. dyrektor szkoły Anna Szydłowska-Robak
Egzamin wstępny do „Plastyka”- 29.06.2020 r. godz. 10.00
Zapraszamy kandydatów do Liceum Sztuk Plastycznych na egzamin wstępny, który odbędzie się w dniu 29 czerwca 2020 roku o godzinie 10.00 w pracowniach artystycznych. Informacje szczegółowe na zakładce REKRUTACJA. Osoby, które nie mogą być obecne w tym terminie (np. z powodów zdrowotnych i kwarantanny) proszone są o kontakt telefoniczny celem ustalenia dodatkowego terminu egzaminu. W Liceum Sztuk Plastycznych obowiązuje egzamin wstępny badający uzdolnienia plastyczne, który obejmuje w roku 2020: egzamin praktyczny z rysunku, malarstwa i kompozycji przestrzennej. Zgodnie ze zmianą rozporządzeń MEN „covid-19” dotyczących szkolnictwa artystycznego egzamin ustny nie odbędzie się. Dodatkowe informacje na wpisie : „Egzamin wstępny do Liceum Sztuk Plastycznych – jak wygląda i co obejmuje?„
40 – lecie Liceum Plastycznego – historia i osiągnięcia
Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych zostało powołane do życia w 1979 roku przy Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Jeleniej Górze – Cieplicach. Ze względu na częściowo wspólne umiejętności, jakie kształciły , siedzibą stały się obiekty i baza warsztatowa tejże szkoły. Na przestrzeni lat wraz ze zwiększającym się zainteresowaniem młodzieży szkoła otwierała kolejne pracownie, aby wreszcie w 1994 roku, po pozyskaniu budynku po internacie przy ul. Cervi, właśnie tam przenieść wszystkie pracownie artystyczne. Skupienie wszystkich pracowni plastycznych w jednym budynku miało zasadniczy wpływ zarówno na kształtowanie się artystycznego oblicza szkoły, jak również na panującą w niej atmosferę. Przez lata pracownie wzbogacały swoje wyposażenie, kupowano nowe urządzenia i maszyny lub pozyskiwano je z darowizn, inne wykonali sami nauczyciele. W roku 1998 powstała „Galeria na strychu”, w której prezentowane były prace uczniów zarówno ze zbiorów stałych, jak i wystaw czasowych. Szkoła posiadała wspólną kadrę nauczycielską, administrację i sale lekcyjne zajęć ogólnokształcących, ale jednocześnie była odrębną całością, ponieważ jako szkoła artystyczna podlega nadzorowi Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W cyklu nauczania uczniowie oprócz przedmiotów ogólnokształcących uczą się przedmiotów artystycznych: malarstwa i rysunku, rzeźby, kompozycji i projektowania, multimediów oraz podstaw fotografii i filmu. Młodzież kształci się również w wybranych specjalizacjach artystycznych: szkło artystyczne i witraż, snycerstwo i fotografia. Specjalizacje powiązane są ściśle w tradycją i historią regionu – snycerstwo kontynuuje bogate tradycje rzeźbiarskie słynnej niemieckiej szkoły snycerskiej powołanej w 1902 roku, szkło artystyczne i witraż rozwijają bogate, regionalne tradycje szklarskie. Specjalność fotografii artystycznej jest nową ofertą edukacyjną i odpowiedzią na inne niż do tej pory zapotrzebowanie rynku, więc od 2011 roku również wzbudza żywe zainteresowanie młodzieży. Liceum Plastyczne oprócz kształcenia organizuje liczne wystawy, coroczne plenery, zajęcia, warsztaty i konsultacje, a młodzież licealna bierze udział w ogólnopolskich przeglądach, wystawach i konkursach. Szkoła współpracuje z Muzeum Karkonoskim i Biurem Wystaw Artystycznych, gdzie uczniowie uczestniczą w warsztatach i wykładach oraz mają możliwość prezentacji swojej twórczości na wystawach. Prace uczniów prezentowane były również na wystawach w Muzeum Miejskim „Dom Gerharta Hauptmanna” i Muzeum Śląskim w Goerlitz w Niemczech oraz są reprodukowane w zbiorach poezji i kalendarzach. Szkoła nawiązała współpracę z Katedrą Artystyczną Instytutu Doskonalenia Nauczycieli w Winnicy na Ukrainie, co zaowocowało wspólnymi warsztatami i wymianą z młodzieżą ukraińską w 2012 i 2013 roku. Podpisana została również umowa ze Średnią Plastyczno–Przemysłową Szkołą i Wyższą Szkołą Artystyczną w Jabloncu nad Nysą (SUPŚ a VOŚ). Dzięki tej umowie uczniowie brali udział w sympozjum artystycznym w Czechach oraz organizowanych wspólnie z Czechami warsztatach w szkołach po obu stronach granicy. W 2013 roku Szkoła podpisała porozumienie z Akademią Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Dzięki temu nasi uczniowie brali udział w organizowanych przez ASP warsztatach i wystawach. Uczniowie mogą brać udział w niektórych wykładach profesorów i wykładowców oraz korzystać z biblioteki ASP, mając pełniejszy kontakt z polską kulturą i sztuką. W roku 2016 na skutek niżu demograficznego i likwidacji klas gimnazjalnych, pracownie artystyczne zostały przeniesione do części hal powarsztatowych w budynku głównym Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych. Poprawiły się warunki nauczania, a szkoła zyskała salę wystawowo – galeryjną z częścią konferencyjną. W nauce przedmiotów artystycznych pomagają świetnie wyposażone, dzięki środkom unijnym, pracownie. W nich prowadzone są również, oprócz programowych zadań lekcyjnych, specjalne oraz feryjne plastyczne zajęcia warsztatowe dla dzieci i młodzieży z naszego regionu. Absolwenci naszej szkoły z powodzeniem zdają na studia plastyczne. Z racji pokrewnej specjalizacji, szczególnym powodzeniem cieszy się ASP we Wrocławiu. Niektórzy po ukończeniu studiów pozostają na uczelni, inni wracają do korzeni i podejmują pracę już jako nauczyciele w Liceum Plastycznym, stając się ważnym ogniwem w łańcuchu historii szkoły. Wielu absolwentów podejmuje pracę związaną ze sztukami plastycznymi, realizując się twórczo w zakresie szkła artystycznego, rzeźby, wzornictwa, architektury, witrażu, reklamy oraz pracując w instytucjach kulturalnych. W okresie 40 lat istnienia szkoły nauczaniem przedmiotów artystycznych zajmowało się ponad 20 plastyków. Niektórzy z nich są absolwentami tej szkoły i powrócili po studiach do szkoły w celach pedagogicznych. Nazwiska artystów – pedagogów, takie jak : Władysław Czyszczoń, Tadeusz Kaczmarek, Władysław Sierka, Ewa Gerczuk- Moskaluk, Jan Superson, Beata Kornicka-Konecka, Marek Liksztet są dobrze znane w jeleniogórskim środowisku artystycznym. Osoby te dzięki wieloletniej pracy z młodzieżą położyły ogromne zasługi w kształceniu plastycznym uczniów i rozwoju szkoły. To między innymi dzięki ich pracy Liceum Plastyczne w Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Jeleniej Górze wpisało się na stałe w artystyczny pejzaż miasta i regionu. Obchody czterdziestolecia Liceum Plastycznego w Jeleniej Górze rozpoczęto 18 czerwca 2019 roku w jeleniogórskim BWA otwarciem wystawy jubileuszowej pod tytułem „Nauczyciele – uczniowie”. Zaprezentowano wybrane prace nauczycieli – artystów plastyków oraz wyróżnione prace uczniów – absolwentów szkoły. Kolejne etapy jubileuszowych uroczystości miały mieć miejsce w dniach 29 – 30 maja 2020 roku i miały się stać okazją do prezentacji nowego oblicza naszej szkoły – jej galerii, nowych pracowni, urządzeń, artystycznych dokonań nauczycieli oraz ich uczniów, a przede wszystkim wspaniałą okazją do spotkania absolwentów i sympatyków naszej szkoły oraz podsumowania jej już czterdziestoletniej historii. Niestety pandemia koronawirusa pokrzyżowała plany. Od dłuższego czasu prezentujemy dokonania naszej szkoły tylko w formie wirtualnej.
Egzamin maturalny 2020
Przypominamy wszystkim tegorocznym maturzystom, że 8 czerwca językiem polskim rozpoczyna się egzamin maturalny. W związku ze szczególnym okresem, w jakim przypada w bieżącym roku egzamin maturalny proszę o zapoznanie się z wytycznymi. WEWNĄTRZSZKOLNE ZASADY ORGANIZACJI EGZAMINU MATURALNEGO 2020 Prawa i obowiązki maturzystów Harmonogram egzaminu maturalnego
Pani Magdalena Wesołowska zaprasza ósmoklasistów do naszej Szkoły
Pani Magdalena Wesołowska przesympatyczna nauczycielka języka angielskiego, serdecznie zaprasza ósmoklasistów do Naszej Szkoły
Uczennice ZSART finalistkami konkursów
Jeszcze w lutym i marcu 2020 r. odbyły się w naszej szkole eliminacje do dwóch konkursów: · IV Memoriał Urszuli Marciniak – otwarte zawody w rozwiązywaniu łamigłówek diagramowych organizowane przez Fundację Matematyków Wrocławskich, Instytut Matematyczny Uniwersytetu Wrocławskiego we współpracy z Wydawnictwem Logi. · IX Mistrzostwa Dolnego Śląska w Sudoku – otwarte zawody organizowane przez Politechnikę Wrocławską. Z wielką dumą informujemy, że finalistkami IV MUM zostały: · Nikola Kalkowska z kl. 4 DR · Laura Rudnicka z kl. 4 FI · Anna Juszczyk z kl. 3 LP · Karolina Rosik z kl. 1 LPg Finał konkursu odbędzie się drogą internetową 30-31.05. Uczennica Nikola Kalkowska z kl. 4 DR już po raz trzeci została finalistką Mistrzostw Sudoku. O terminie i formie finału wkrótce poinformują organizatorzy. Gratulujemy i mocno trzymamy kciuki! Powodzenia!
Pani Dorota Zdanowska zaprasza do Rzemiosł.
Pani Dorota Zdanowska nauczyciel biologii zaprasza do Rzemiosł.
Nowa tablica przy wjeździe od ulicy Staszica
Szanowni Państwo! Wjazd do naszej szkoły od ulicy Staszica zdobi nowa, piękna tablica, która została wykonana pod kierownictwem nauczycieli technikum reklamy: pana Radosława Gajewskiego i pani Elwiry Pindyk. Tablica bardzo nam się podoba! Gratulujemy! Zdjęcia z montażu: Krzysztof Zwoliński
Wirtualna wędrówka po Rzemiosłach
Zapraszamy na wirtualną wędrówkę po Naszej Szkole.
Konsultacje do Liceum Sztuk Plastycznych online
Prosimy przesyłać swoje prace oraz pytania na: rekrutacja.plastyk.jg@gmail.com Niedługo będą zamieszczone bliższe informacje o egzaminie i elektronicznym naborze do naszej szkoły.
Propozycja plakatu
Propozycja na Wrzesień Jeleniogórski 🙂 Iza Gnyszka- klasa 2 technikum reklamy. Praca wykonana podczas nauczania zdalnego.
FOTOGRAFIA BLOGOWA
Każdy fotograf powinien umieć sprostać założeniom fotografii reklamowej, bo to ona, zamieszczona w Internecie będzie przyciągać uwagę oglądających, będzie wpływać na wizerunek i postrzeganie danego przedsięwzięcia. Blog jest szczególnym miejscem, gdzie fotografia jako dodatek jest jednym z najważniejszych elementów zawartości strony. Kreacja pięknych fotografii na bloga wymaga podstawowej wiedzy o świetle, o kompozycji, umiejętności technicznych, ale też wymaga niemałego doświadczenia. Nasi uczniowie jak widać dają sobie radę. Zdjęcia są autorstwa uczniów klasy 2 F, wykonali je: Nikola Denderes, Amelia Wesołowska, Aleksandra Wrońska, Kornel Mandziej i Szymon Siwek. Irena Polit SONY DSC