Szanowni Państwo,

drodzy Absolwenci, Nauczyciele, Uczniowie,  Pracownicy Liceum Sztuk Plastycznych w Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Jeleniej Górze.

Na dzień 29 maja br. planowana była ważna uroczystość – Jubileusz  z okazji 40-lecia istnienia Liceum Plastycznego w naszym mieście. Niestety bieżące wydarzenia w kraju i na świecie spowodowały, że uroczystość ta została odwołana.

Mamy nadzieję, że uda nam się spotkać w innym terminie i już dziś serdecznie Państwa zapraszamy do odwiedzania naszej szkoły, nie tylko w przestrzeni wirtualnej.

Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Jeleniej Górze powołane zostało w roku 1979 r. za sprawą ówczesnego dyrektora Władysława Kuca, który czynił starania by taka szkoła w naszym mieście została utworzona. Od początku istnienia szkoły, nauczaniem przedmiotów artystycznych zajmowali się wybitni nauczyciele artyści oraz plastycy. Niektórzy z nich byli absolwentami szkoły i powrócili po studiach, by nauczać kolejne pokolenia, stając się ważnym ogniwem w łańcuchu historii szkoły. Początkowo kadra Plastyka liczyła 17 osób.

W historię szkoły od początku jej istnienia wpisały się znamienite nazwiska artystów-pedagogów takich jak: Władysław Czyszczoń, Tadeusz Kaczmarek, Ewa Gerczuk-Moskaluk, Władysław Sierka, Jan Superson, Beata Kornicka-Konecka oraz Marek Liksztet. Są to artyści dobrze znani nie tylko w jeleniogórskim środowisku artystycznym. Osoby te oraz inni wspaniali pedagodzy Liceum Plastycznego mają ogromne zasługi w kształceniu uczniów i w rozwoju szkoły. Dzięki pracy doświadczonych artystów plastyków Liceum Plastyczne w Jeleniej Górze, na stałe wpisało się w artystyczny pejzaż miasta i regionu.

Obecnie w Liceum Sztuk Plastycznych młodzież kształci się w następujących specjalnościach: snycerstwo, szkło artystyczne oraz fotografia artystyczna. Jeleniogórski Plastyk to  jedna z dwóch szkół w Polsce ze specjalnością szkła artystycznego.

Na przestrzeni lat szkoła wykształciła wielu utalentowanych uczniów na wybitnych artystów plastyków znanych w całym kraju, którzy osiągnęli wielkie sukcesy. Niektórzy z nich są obecną kadrą nauczycielską w naszej szkole.

Szanowni Państwo,

Serdecznie zapraszam do obejrzenia krótkiego jubileuszowego filmu, którego autorem jest pan Krzysztof Kuczyński.

Łączę pozdrowienia i wyrazy szacunku, a kadrze pedagogicznej szkoły składam serdeczne podziękowania za przygotowanie wszystkich materiałów związanych z Jubileuszem.

Dziękuję za Państwa zaangażowanie i sumienność we wszystkich podejmowanych działaniach oraz wzorową współpracę.

dyrektor szkoły

Anna Szydłowska-Robak