Materiały i przybory pomocnicze

| Napisany przez | Kategorie: egzamin maturalny

EGZAMIN MATURALNY W NOWEJ FORMULE w 2018 r.

1. Każdy zdający powinien mieć na egzaminie z każdego przedmiotu długopis (lub pióro) z czarnym tuszem (atramentem) przeznaczony do zapisywania rozwiązań (odpowiedzi).3 Rysunki – jeżeli trzeba je wykonać – zdający wykonują długopisem. Nie wykonuje się rysunków ołówkiem.
  2. Pozostałe materiały i przybory pomocnicze według przedmiotów egzaminacyjnych:
Przedmiot Przybory i materiały pomocnicze Obowiązkowo/fakultatywnie Zapewnia*

biologia linijka fakultatywnie zdający lub szkoła

chemia

linijka fakultatywnie zdający lub szkoła

fizyka

linijka fakultatywnie zdający lub szkoła

geografia

linijka obowiązkowo zdający lub szkoła
lupa fakultatywnie zdający lub szkoła
historia lupa fakultatywnie zdający lub szkoła
historia sztuki lupa fakultatywnie zdający lub szkoła
historia muzyki

odtwarzacz płyt CD z kompletem zapasowych baterii i słuchawkami obowiązkowo zdający lub szkoła
lupa fakultatywnie zdający lub szkoła
informatyka kalkulator prosty** obowiązkowo zdający lub szkoła
język polski

słownik ortograficzny, słownik poprawnej polszczyzny – nie mniej niż 1 na 25 osób obowiązkowo

szkoła

język białoruski słownik językowy (jedno – albo dwujęzyczny)

– nie mniej niż 1 na 25 osób

język litewski

szkoła

język ukraiński słownik językowy (jedno – albo dwujęzyczny) – nie mniej niż 1 na 25 osób obowiązkowo

język kaszubski

słownik ortograficzny języka polskiego, słownik poprawnej polszczyzny, słownik języka kaszubskiego – nie mniej niż 1 na 25 osób obowiązkowo

język łemkowski

słownik ortograficzny języka polskiego, słownik poprawnej polszczyzny, słownik polsko – łemkowski I łemkowsko – polski – nie mniej niż 1 na 25 osób obowiązkowo

język łaciński

i kultura antyczna

słownik łacińsko – polski – dla każdego zdającego; atlas historyczny – nie mniej niż 1 na 25 osób obowiązkowo

linijka obowiązkowo zdający lub szkoła
cyrkiel obowiązkowo zdający lub szkoła
kalkulator prosty** obowiązkowo zdający lub szkoła
Wybrane wzory matematyczne obowiązkowo szkoła
wiedza o społeczeństwie kalkulator prosty**

zdający lub szkoła

3 Niedozwolone jest korzystanie z długopisów zmazywalnych / ścieralnych.

*Przewodniczący zespołu egzaminacyjnego (dyrektor szkoły) informuje zdających, czy dane przybory i materiały pomocnicze zapewnia szkoła, czy każdy zdający przynosi własne.

** Kalkulator prosty – jest to kalkulator, który umożliwia wykonywanie tylko dodawania, odejmowania, mnożenia, dzielenia, ewentualnie obliczanie procentów lub pierwiastków kwadratowych z liczb.

1. Z dodatkowych materiałów oraz przyborów pomocniczych mogą korzystać zdający, którym dostosowano warunki przeprowadzania egzaminu maturalnego. Zdający korzystają ze sprzętu, którego używali w procesie dydaktycznym.
Uprawnieni do dostosowania Przybory i materiały pomocnicze Obowiązkowo/fakultatywnie Zapewnia*

niesłyszące

słownik języka polskiego, słownik wyrazów obcych, słownik wyrazów bliskoznacznych

– nie mniej niż 1 na 25 osób

słabosłyszące

odtwarzacz płyt CD ze słuchawkami

w przypadku egzaminu z języka obcego nowożytnego (jeżeli dostosowanie takie zostało przyznane)

Osoby niewidome

i słabowidzące

sprzęt i oprogramowanie specjalistyczne (odpowiednie do ustalonego dla danego zdającego dostosowania warunków przeprowadzania egzaminu) obowiązkowo

słabowidzące

przybory optyczne, z których zdający

korzysta na co dzień

zdający

osoby, o których mowa w art. 165 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r.

Prawo oświatowe4 (cudzoziemcy)

słownik dwujęzyczny (polsko – obcojęzyczny

i obcojęzyczno – polski) w wersji papierowej lub elektronicznej (z wyjątkiem egzaminu z języków mniejszości narodowych, języka mniejszości etnicznej, języka regionalnego i języków obcych nowożytnych)

zdający lub szkoła

wszyscy uprawnieni do dostosowania komputer lub komputer ze specjalistycznym oprogramowaniem, jeżeli takie dostosowanie zostało przyznane obowiązkowo

szkoła

1. Osoby z chorobami przewlekłymi, chore lub niesprawne czasowo mogą korzystać z zaleconego przez lekarza sprzętu medycznego i leków koniecznych ze względu na chorobę.