W Międzynarodowym Dniu Teatru uczniowie Liceum Plastycznego z Rzemiosł wystąpili w Biurze Wystaw Artystycznych z etiudę teatralną pt. „Vasari versus Vauxcelles”.

 

Pomysłodawczynią przedsięwzięcia jest Ewa Mickiewicz – nauczycielka historii sztuki. Wspólnie z uczniami Liceum Plastycznego przygotowała etiudę dotykającą zagadnienia krytyki artystycznej oraz indywidualnego odbioru dzieła sztuki. W spektaklu wykorzystano nowe media w postaci wyświetlanego w tle wideo artu, którego tematem była analiza najsłynniejszych dzieł sztuki dokonana poprzez wizualny symbol i skojarzenie. Uczniowie w formie pantomimy odegrali sekwencję związaną z tytułowymi postaciami wybitnych krytyków – Georgio Vasarim i Louisem Vauxcelles. Młodzież podeszła do pomysłu z wielkim zaangażowaniem i kreatywnością, i współdecydowała o kształcie estetycznym oraz treści etiudy. Dzięki tego typu działaniom nauka historii sztuki staje się bardziej zrozumiała. Ta  ciekawa inicjatywa spotkała się z aprobatą widowni oraz dyrektorki BWA – Luizy Laskowskiej, która zadeklarowała chęć dalszej współpracy. Swoją obecnością pokaz zaszczycił dyrektor  jeleniogórskiego Teatru Norwida – Tadeusz Wnuk oraz osoby od lat związane z kulturą i teatrem m.in. Janina Hobgarska, Urszula Liksztet, Irena Kornacka, Krzysztof Rogacewicz, radny – Miłosz Kornacki oraz liczni aktorzy Teatru Norwida i Teatru Animacji.

 

Scenariusz i reżyseria, montaż filmowy: Ewa Mickiewicz

Występują: Justyna Dżaman – Vasari/Vauxcelles, Klaudia Trojanowska – Raphael, Paula Lis – Bronzino, Anna Sikora – Murillo, Iza Tupcik i Ewelina Duda – Boucher, Martyna Jarosz – David, Marta Bordych – Goya, Martyna Majda – Courbet, Karolina Wróbel – Manet/Manet, Katarzyna Mosiądz – Van Gogh, Aleksandra Kołodziej – Picasso, Sebastian Prędkiewicz – Marinetti, Małgorzata Wasilewska – Schwitters Anna Pasiak – Magritte, Oliwia Rodziewicz – Malewicz, Błażej Recki – Pollock, Joanna Taurogińska – Warhol, Elżbieta Surmacz – Reinhardt, Marta Mytnik – Beuys, Daria Chraścina – Dubuffet, Filip Kania – Cage, Aleksandra Koneczna – Vasarely