14 listopada w auli II LO im. C.K. Norwida odbyło się ogłoszenie wyników i wręczenie nagród finalistom wywiadu filmowego „Cieplice – nasz nowy dom”.

Zwycięskie zespoły to uczniowie naszej szkoły:

I miejsce – Ewelina Wiśniewska i Katarzyna Zmysłowska klasa 3F

II miejsce – Norbert Karwas kl. 1F/I.

Opiekunem obu zespołów była p. Alicja Kaniecka.

We wrześniu II LO im. C.K. Norwida wraz z Przystanią Twórczą ogłosiły konkurs na wywiad filmowy pod tytułem „Cieplice – nasz nowy dom”.

Uczestnicy konkursu mieli za zadanie przeprowadzić wywiad z mieszkańcami Cieplic, którzy przybyli do miasta po II wojnie światowej. Tematem wywiadu miały być wspomnienia ciepliczan o początkach życia
w tym miejscu. Celem konkursu było doskonalenie umiejętności prowadzenia rozmowy oraz zasad przygotowania i przeprowadzania wywiadu a także zaangażowanie młodzieży w odkrywanie  przeszłości miejsca, jakim są Cieplice. Organizatorom zależało na upowszechnieniu wiedzy o życiu pierwszych mieszkańców, przypomnieniu ich losów, odtworzeniu historii, sylwetek.

Do konkursu zgłosiło się 19 zespołów, z których jedynie 6 ukończyło i dostarczyło swoje prace.

Wzmianka z Jelonki: “Cały projekt zrealizowany został w ramach programu Dom Kultury – Inicjatywy lokalne 2014, dofinansowane przez Narodowe Centrum Kultury. Nagrody wręczył przewodniczący jury Piotr Jędrzejas, dyrektor Teatru im. C.K. Norwida.

Pierwsze miejsce przyznano Katarzynie Zmysłowskiej oraz Ewelinie Wiśniewskiej z Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych, które nagrały wywiad z Wieścisławą Kulig pt. „Szli na zachód osadnicy”.
II miejsce ex aequo trafiło do Małgorzaty Desput z I LO za wywiad z Ireną Kłosowską oraz do Norberta Karwasa z ZSRA za wywiad z Józefą i Krzysztofem Elsterami.

– Od państwa Elster dowiedziałem się wiele ciekawych rzeczy m.in., że w Cieplicach był basen olimpijski, którego pozostałości można zobaczyć przy stadionie przy ul. Lubańskiej – powiedział Norbert Karwas.

– Wzięłam udział w konkursie, bo interesuję się dziennikarstwem i lubię słuchać historii mieszkańców. Dzięki wywiadowi z Wieścisławą Kulig poznałam Cieplice z zupełnie innej strony. Opowiadała o swoim przyjeździe z Wilna, skąd została wygnana wraz z rodziną – mówiła Ewelina Wiśniewska.”