Eksperymentują zazwyczaj ludzie odważni. A nasi uczniowie właśnie do takich ludzi należą. Nie boją się wyzwań i porażek, tylko eksperymentują dalej, aż do osiągnięcia pożądanego efektu. Poniżej prezentuję wybrane prace uczniów na zadany temat „Eksperyment”. Gratulacje należą się tym większe, że prace te w większości wykonali uczniowie klasy pierwszej. Niemniej jednak za wszystkie prace należą się podziękowania, tym bardziej, że wielu z uczniów nie posiada profesjonalnego sprzętu fotograficznego.

Eksperyment – słownik: próba, doświadczenie, badanie, test… ale także dla niektórych ciekawość, niewiadoma, przygoda, ryzyko…

Eksperyment często skierowany jest na konkretny cel – badanie, doświadczenie. Można jednak eksperymentować dla samej przyjemności, zabawy, czy po prostu eksperymentowania. Jedne i drugie potrafią doprowadzić do zaskakujących efektów.

Eksperyment często jest siłą napędową postępu. Efektem eksperymentowania jest przecież sama fotografia. Fotografia, która jest rozumiana jako metoda rejestrowania obrazu rzeczywistego. Kolejne eksperymenty z fotografią pozwoliły na ożywienie obrazu i powstanie kinematografii. Już od momentu wynalazku Niepca, eksperymentowanie w fotografii uczyniło ją atrakcyjną. Eksperymentowanie to odbywa się na różnych płaszczyznach

Dorota Szajkowska