Specjalizacje
Rzeźbiarskie warsztaty wykonywania form piernikowych
W dniach 8 i 9 grudnia 2022 roku odbyły się w Muzeum Karkonoskim rzeźbiarskie warsztaty realizacji form do pierników. Uczniowie liceum sztuk plastycznych klas: 1, 2 i 3 z kierunku snycerstwa uczyli się wykonywać drewniane formy do pierników. Zajęcia prowadził miłośnik kultury piernikarskiej pan Tomasz Karamon. Uczniowie oprócz pracy przy formach mieli możliwość skosztowania pierników toruńskich i obejrzenia interesującej wystawy dotyczącej historii piernikarstwa.
Prezentacja realizacji dyplomowych naszych uczniów jeleniogórskiego „Plastyka” na Biennale wyróżnionych prac dyplomowych w Częstochowie
W Zespole Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie prezentowana była wystawa prac dyplomowych z dwóch ostatnich lat uczniów szkół plastycznych z południowo-zachodniej części Polski. Powstały one w trudnej, pandemicznej rzeczywistości, co pozwoliło młodym ludziom spojrzeć na otaczający świat z innej perspektywy. Na wystawie tej prezentowane były prace dyplomowe również i naszych uczniów. W prezentacji brały udział szkoły z makroregionu, czyli z województw: łódzkiego, śląskiego i dolnośląskiego. Prace prezentują wszystkie dziedziny sztuki, których specjalizacje są w danej szkole. Prace uczniów osiemnastu szkół z: Bielska-Białej, Cieszyna, Częstochowy, Dąbrowy Górniczej, Gliwic, Jeleniej Góry, Katowic, Łodzi, Nysy, Opola, Raciborza, Tarnowskich Gór, Tomaszowa Mazowieckiego, Wodzisławia Śląskiego, Wrocławia, Zabrza, Zduńskiej Woli, Żor przedstawione były w szkolnej galerii wystawienniczej, sali gimnastycznej i na korytarzach częstochowskiego „Plastyka”. Wszystkie prace można obejrzeć w galerii wirtualnej: http://plastyk.czest.pl/biennale-2021/ Prace prezentowane poniżej: LSP Jelenia Góra – Emil Podrez – 2021 „Possibile” LSP Jelenia Góra -Justyna Dżaman -2020 „Szczyt dna” LSP Jelenia Góra -Milena Karolczuk -2020 „Meduza” LSP Jelenia Góra -Paula Lis -2020 „Geometria” LSP Jelenia Góra -Weronika Soprych -2021 „Wertepy”
Fotografia artystyczna
Pracownia fotografii artystycznej Fotografia jest przedmiotem w ramach specjalności artystycznych. Przygotowujemy do posługiwania się językiem plastycznym w obrazie fotograficznym i filmowym. Umożliwiamy poznanie obróbki obrazu z wykorzystaniem najnowszych technik cyfrowych, programów komputerowych oraz tradycyjnych technik rejestracji. Wyrabiamy umiejętności profesjonalnego posługiwania się aparatami i urządzeniami do tworzenia artystycznego obrazu fotograficznego. Rozwijamy wrażliwość, wyobraźnię i smak artystyczny, Uczniowie mają do dyspozycji szkolny sprzęt do zapisu obrazu, ciemnię, pracownie komputerowe oraz studio fotograficzne.
Szkło artystyczne
Pracownie szkła artystycznego Szkło artystyczne to specjalizacja artystyczna w ramach specjalności: techniki rzeźbiarskie. Pracownia umożliwia uczniom poznanie rozmaitych technik zdobienia szkła (szlifowanie, grawerowanie, malowanie, fusing – czyli formowanie szkła w piecu w wysokiej temperaturze), oraz wykonywania form przestrzennych. Uczniowie także zapoznają się z zasadami projektowania i wykonywania witraży w technice Tiffany. Pracownia umożliwia rozwój wyobraźni i wrażliwości plastycznej. Oprócz tradycyjnych technik zdobienia szkła wprowadzamy nowe rozwiązania technologiczne pozwalające tworzyć własne rzeźby i kompozycje przestrzenne, Specjalizację – szkło artystyczne, posiadają tylko dwa licea w Polsce: Jelenia Góra oraz Dąbrowa Górnicza.
Snycerstwo
Pracownia snycerstwa Snycerstwo jest specjalizacją artystyczną w ramach specjalności: techniki rzeźbiarskie. Przygotowujemy uczniów do wykonywania rzeźb, płaskorzeźb i ornamentów dekoracyjnych w drewnie, detali rzeźbiarskich w stolarstwie artystycznym oraz przy renowacji. Wyrabiamy umiejętność projektowania form snycerskich, realizacji artystycznych na podstawie modeli, dokumentacji rysunkowej oraz fotograficznej. Wyrabiamy umiejętność w posługiwaniu się materiałami rzeźbiarskimi (glina, gips, drewno). Uczymy technik wykończeniowych (patyna, polichromia, złocenie, srebrzenie), Wyrabiamy umiejętność i sprawność w posługiwaniu się narzędziami i urządzeniami przy obróbce drewna, Rozwijamy u uczniów wyobraźnię i wrażliwość artystyczną.