Jak matematyk widzi świat, w którym żyjemy? Jest to świat pełen wzajemnych zależności, kształtów, symetrii, proporcji, powtarzalnych form. Tylko dzięki umiejętności zapisywania zjawisk w języku matematycznym (wzorów), chaos zamienia się w uporządkowaną i harmonijną formę, np. pojedyncze dźwięki zamieniają się w całe utwory melodyczne, luźna materia zamienia się w bryły o zróżnicowanych właściwościach, pozwalających na budowanie coraz bardziej skomplikowanych konstrukcji, a proporcje pozwalają dostrzegać i tworzyć piękne lub użyteczne przedmioty. Jeśli spojrzymy na świat przez pryzmat fotografii, to zauważymy, że matematyka, choć może nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, otacza nas niemal na każdym kroku. Wystarczy, że przyjrzymy się uważniej, aby to dostrzec. Bywa też tak, że to fotografia pomaga zobaczyć nam pewne zależności czy zjawiska matematyczne.

Do powierzenia tej realizacji uczniom klasy 2F zainspirował mnie konkurs fotograficzny „Matematyka w kadrze”. I powiem szczerze, że efekt prac przeszedł moje najśmielsze oczekiwania. Częścią z tych prac pragnę dziś się z Państwem podzielić. Uczniom zaś mogę pogratulować matematycznego spojrzenia na otaczającą nas rzeczywistość. Autorami prezentowanych prac są: Nikola Denders, Natalia Madera, Julia Obrębska, Julia Sułkowska, Aleksandra Szymków, Amelia Wesołowska i Aleksandra Wrońska.

Przy okazji życzymy powodzenia ma maturze z matematyki.

Dorota Szajkowska