15 stycznia 2019 roku obchodzimy 150. rocznicę urodzin Stanisława Wyspiańskiego. Z tej okazji uczennice klasy 4 LP (Zuzanna Kozak, Maria Kulpińska i Martyna Nowaczyk) przygotowały grafiki z ciekawostkami na temat Naszego Patrona. Oraz krótki tekst.

Wyspiański urodził się 15 stycznia 1869 r. w Krakowie jako syn rzeźbiarza Franciszka Michała Wyspiańskiego i Marii z Rogowskich. Był człowiekiem wszechstronnym: malarzem, pisarzem, scenografem, grafikiem, ilustratorem, typografem, architektem, projektantem mebli. W młodości dorabiał również pracując w zakładzie fotograficznym i kolorując widokówki. Tworzył w epoce Młodej Polski. Był kierownikiem artystycznym tygodnika literacko-artystycznego „Życie”. Poślubił chłopkę Teodorę Teofilę Pytko i przysposobił jej syna Teodora. Mieli jeszcze troje dzieci: córkę Helenę oraz synów Mieczysława i Stanisława. Wziął udział w weselu przyjaciela Lucjana Rydla w Bronowicach Małych. Na kanwie tego wydarzenia powstało słynne Wesele, które przyniosło Wyspiańskiemu sławę i uznanie. Bywa nazywany czwartym wieszczem. Tworzył do ostatnich dni życia. Gdy nie miał już władzy w rękach kazał przywiązywać sobie do ramion deski, a do tych narzędzia do rysowania. Kiedy nie mógł już malować, dyktował utwory literackie. Został pochowany w Krypcie Zasłużonych na Skałce.