W dniach od 20 do 28 października 2013 roku odbył się wyjazd pięciorga uczniów IV klasy Liceum Plastycznego w ZSRA im . S. Wyspiańskiego w Jeleniej Górze do Winnicy na Ukrainie. Celem ponad tysiąckilometrowej podróży była rewizyta u zaprzyjaźnionych młodych plastyków z Ukrainy, którzy w zeszłym roku odwiedzili naszą szkołę, mieli zorganizowane warsztaty artystyczne w liceum plastycznym oraz zwiedzali Jelenią Górę i jej okolice.

Tym razem nasi uczniowie wraz z opiekunem (Marcinem Znamienkiewiczem) skorzystali z zaproszenia Rektora Winnickiego Instytutu Doskonalenia Nauczycieli. Młodzi artyści po uroczystych spotkaniach z przedstawicielami władz miasta Winnica, Instytutu oraz szkół i instytucji kulturalnych, mieli zorganizowane warsztaty artystyczne. Uczniowie poznawali tradycyjne techniki ukraińskiego rzemiosła artystycznego: malarstwa dekoracyjnego, enkaustyki (malowanie woskiem), wycinanki, batiku (malowanie na jedwabiu), ceramiki oraz wykonywania pisanek czy nawet realizacji tzw. Korowaja czyli bardzo ozdobnego odświętnego chleba. Bardzo spodobała im się ta forma warsztatów nawiązująca do ludowych, artystycznych tradycji Ukrainy.

Szczególną opieką naszej grupy zajęły się osoby: Prorektor Winnickiego Instytutu Doskonalenia Nauczycieli – pani Olena Gerasimova oraz pan Siergiej Fiedun – wykładowca i autor podręczników do plastyki. W pamięci naszych uczniów na pewno pozostanie niesamowita serdeczność i gościna z jaką wszędzie się spotykali. Miłym wspomnieniem też pozostanie zwiedzanie Lwowa oraz wizyta na Podolu w miejscach takich jak: Busza i Jampol nad Dniestrem, gdzie była możliwość spotkania się z jednym najznakomitszych malarzy ukraińskich – Wiktorem Nakonecznym.

Oprócz zapoznawania się z tradycjami, kulturą i sztuką regionu Winnicy nasi uczniowie również codziennie spotykali się młodymi artystami, których gościli wcześniej u siebie. Zaprzyjaźnili się do tego stopnia, że w momencie wyjazdu wszystkim polały się łzy.