Absolwenci Liceum Sztuk Plastycznych w Jeleniej Górze otrzymują tytuł zawodowy plastyka. Oznacza  to w praktyce, że oprócz wiedzy ogólnokształcącej nasz absolwent otrzymuje szeroki wachlarz możliwości wyboru drogi zawodowej.

Dyplom plastyka umożliwia podjęcie pracy w zawodach, takich jak: projektant, grafik komputerowy, pracownik branży reklamowej, fotograf artystyczny, realizator i renowator artystycznych wyrobów drewnianych ( m. in. rzeźby, meble, instrumenty muzyczne), witrażysta, projektant i wykonawca artystycznych wyrobów szklanych ( m.in. biżuteria, szklane ozdoby i użytkowe formy dekoracyjne, statuetki).

Plastycy to pracownicy: instytucji kultury, firm reklamowych, projektowych i komputerowych, wydawnictw, mediów, studiów fotograficznych, pracowni artystycznych, pracowni renowacji wyrobów artystycznych i zabytkowych. Dyplom pozwala również na otwarcie własnej działalności gospodarczej.

Zawód plastyka otrzymał w PRK poziom V. Oznacza to, że oprócz typowych dla kształcenia zawodowego treści wkracza również na pole zagadnień typowych dla kształcenia wyższego. Dla absolwentów ważne jest zatem, że ich dyplomy otwierają im drogę do podjęcia pracy w poszukiwanych dziś zawodach oraz do kontynuowania kształcenia na studiach.

Nasi absolwenci są przygotowani do podjęcia pracy zawodowej oraz do dalszego kształcenia się już na poziomie akademickim. Nasi absolwenci z powodzeniem kształcą się na bardzo różnych kierunkach uczelni artystycznych oraz na innych uczelniach, np. technicznych na wydziałach związanych z architekturą i urbanistyką, konserwacją zabytków oraz uczelniach humanistycznych na wydziałach historii sztuki i kulturoznawstwa.

Jak zostać uczniem Liceum Sztuk Plastycznych?
Należy złożyć podanie o przyjęcie do placówki. Dodatkowo obowiązują egzaminy sprawdzające predyspozycje do nauki w Liceum Sztuk Plastycznych – 11 czerwca 2021 (rysunek, malarstwo i rzeźba).

Szkoła prowadzi cotygodniowe warsztaty i konsultacje przygotowujące do egzaminów. Forma tych zajęć na razie będzie przeprowadzana online, a w miarę poprawy sytuacji epidemiologicznej  będzie możliwość spotkania się w naszych pracowniach (planowane na: 20 marca, 16 i 17 kwietnia, 15 maja 2021).

Szczegółowy harmonogram dostępny będzie na stronie szkoły. Udział w warsztatach nie jest obowiązkowy, jednak serdecznie zapraszamy wszystkich kandydatów do zapoznania się z programem i skorzystania z naszej oferty. Warsztaty są bezpłatne. Można dołączyć w każdej chwili. Będzie to okazja, by wziąć udział w warsztatach rysunku, malarstwa, rzeźby, grafiki, projektowania, szkła artystycznego, snycerstwa, fotografowania  oraz zwiedzić nasze nowocześnie wyposażone pracownie, poczuć kameralny klimat szkoły, gdzie nauczanie jest wysoko zindywidualizowane.

Zapraszamy także na drzwi otwarte, które planowane są na 16 i 17 kwietnia oraz 15 maja.