Autoportret to przedstawienie siebie. Obejmuje tak naszą zewnętrzną powłokę jak i dotyka tego jacy jesteśmy wewnątrz. Może wskazywać na nasze upodobania, pasje, ale może też wskazać jedynie na naszą osobę, na stan w jakim się znajdujemy. Pierwsze autoportrety jak wynika z historii pojawiały się już w średniowieczu, następnie sztuka ta została rozpowszechniona przez malarzy takich jak: Rembrandt, Vincent Van Gogh i inni. Dziś na co dzień jesteśmy świadkami wykonywania setek selfie, które z autoportretem w obliczu sztuki raczej nie mają nic wspólnego. Autoportret, będzie nim wtedy kiedy wykonamy pewną nad nim pracę, kiedy pomyślimy, w jaki sposób chcemy pokazać siebie. To trudna praca, która obnaża to jak bardzo siebie znamy i na ile jesteśmy otwarci. Dodatkowo autoportret fotograficzny dobrze jeśli nosi znamiona pewnego gestu artystycznego zwykle w formie estetycznej, a także gdy posiada pewną symbolikę, którą oglądający może odczytać. Prezentujemy prace uczniów II klasy technikum fotograficznego: Natalia Madera, Stasiu Kaczmarek, Bartosz Dumin, Mateusz Cieciera, Amelia Wesołowska, Julia Obrębska, Natala Rubis, Nikola Denderes, Kornel Mandziej. Jestem bardzo dumna z moich uczniów. Dziękuję za Wasze starania!

Irena Polit