15 września uczniowie naszej szkoły wystąpili w cieplickiej Muszli Koncertowej ze spektaklem „Święto Wiosny”. Wydarzenie związane było ze świętowanym w tym roku stuleciem Odzyskania Niepodległości. Młodzież pod opieką Ewy Mickiewicz – nauczycielki historii sztuki, zmierzyła się z dramatyczną historią naszego kraju, w efekcie czego powstał spektakl bardzo ekspresyjny i oddziałujący na emocje. Punktem wyjścia dla przedstawienia były losy Polaków od czasu Konfederacji Targowickiej i drugiego rozbioru, po dzień Odzyskania Niepodległości, jednak najbardziej inspirujące okazało się poświęcenie żołnierzy w kolejnych powstaniach, którzy podjęli się heroicznej i szaleńczej walki o wolność. Historia ujęta została w formę metaforyczną, pozbawioną narracji, a skupioną na pojedynczych dramatach Polaków. Teksty poszczególnych monologów zapożyczone zostały z poezji Zbigniewa Herberta, co pozwoliło na zuniwersalizowanie powstańczych doświadczeń. Najważniejszym jednak źródłem, które scaliło całość i zainspirowało tytuł etiudy był balet Igora Strawińskiego „Święto Wiosny”. W oryginale fabuła oscylowała wokół cykliczności pór roku, w spektaklu Liceum Plastycznego wiosna stała się symbolem odrodzenia i poświęcenia, które je poprzedza. Twórcy podkreślają, że pierwszoplanowe było dla nich wzmocnienie antywojennej wymowy oraz pełne szacunku upamiętnienie bohaterskiej postawy powstańców.

Występ odbył się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tekst: Ewa Mickiewicz

Zdjęcia: Aleksandra Kowalska 1F, Mateusz Cieciera 1F, Wiktoria Szczerba 3FI