Jak negocjować? Pytanie krótkie, aczkolwiek treściwe i dotykające jednej z trudniejszych umiejętności, które powinien posiąść człowiek. Na to pytanie wspólnie z doktorantkami Uniwersytetu Ekonomicznego (Wydział Ekonomii Zarządzania i Turystyki w Jeleniej Górze), paniami Małgorzatą Martynogą i Marzeną Jankowską, szukali odpowiedzi uczniowie szkoły średniej Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych.

Zajęcia „Negocjacje jako sztuka osiągania celu” odbyły się w piątek 7 października w ramach XIX Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.

Dwudziestu siedmiu uczniów wysłuchało wykładu o skutecznych technikach prowadzenia negocjacji, po czym w grupach zastosowali poznane informacje, pracując z konkretnymi przykładami wziętymi z życia, min. jak poprosić rodzica o pożyczkę na wakacje? Jak mądrze porozmawiać z szefem, by dostać podwyżkę? Co zrobić, by korzystnie wynegocjować zamianę mieszkania lub pieniądze na rozruch własnego biznesu?

Wykładowczynie, które są jednocześnie doświadczonymi negocjatorami, udzieliły uczniom rad i wskazówek oraz wskazały na najczęściej popełniane w rozmowach błędy. Uczniowie przyznali, że nad sztuką negocjacji muszą jeszcze sporo popracować, ale będzie to praca, która przyniesie wymierne efekty.