Plener we WleniuOd 26 do 30 listopada gościliśmy w naszej szkole młodzież ukraińską. W ramach nawiązania współpracy z Instytutem Doskonalenia Nauczycieli w Winnicy, sześcioro uczniów z różnych szkół kształcących się w kierunkach: artystycznym, architektonicznym i sztuki użytkowej brało udział w warsztatach artystycznych z uczniami naszego liceum.

Młodzież ukraińska uczyła się realizować prace witrażowe w technice „Tiffany”, wykonywać drzeworyt, wykonywać fotografię otworkową – „pinhol”, oraz rysować martwą naturę.

Oczywiście nasi goście pod opieką pana Sergieja Feduna – kierownika Oddziału Metodyki Nauczania Przedmiotów Artystycznych w IDN w Winnicy oraz pani Ireny Hnatyshyn – wykładowcy Katedry Marketingu Dzieł Sztuki w Narodowej Akademiii Sztuk Pięknych we Lwowie odwiedzili również najważniejsze regionalne instytucje kulturalne m. in.: Muzeum Karkonoskie, Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna” w Jagniątkowie, Muzeum „Dom Carla i Gerharta Hauptmannów” w Szklarskiej Porębie oraz Hutę Szkła „Julia” Piechowicach. Odbyło się również spotkanie w Ratuszu z panem Zygmuntem Korzeniewskim, naczelnikiem Wydziału Dialogu Społecznego.

Bardzo mile będą wspominane spotkania i rozmowy naszych uczniów z młodzieżą z Winnicy. Bardzo szybko nawiązały się przyjaźnie, nawet sympatie, więc w ostatni dzień wizyty robiono wspólnie mnóstwo zdjęć w pracowni fotografii. Polały się nawet łzy wzruszenia. Nasi goście wyjechali w pełni zadowolenia i wrażeń z nadzieją na szybką rewizytę.

Szczególnie dziękujemy:

pani Elżbiecie Małaszkiewicz-Bilskiej – wolontariuszce, m. in. nauczycielce języka polskiego w Winnicy, dzięki której staraniom doszło do nawiązania współpracy,

pani Elżbiecie Zakrzewskiej – Dyrektor Szpitala MSW,

panu Mariuszowi Kiślakowi – kierownikowi Prawosławnego Domu Opieki pw. Św. Apostoła Pierwszego Męczennika i Arcydiakona Stefana,

panu Henrykowi Koziei – właścicielowi Hotelu Cieplice.